Share

۲۳۳ تن از استادان دانشگاه‌های ایران در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، از وی خواستند تا به وصیت‌نامه ریچار فرای، ایران‌شناس سرشناس و دفن او در اصفهان عمل کند.

ریچارد نلسون فرای، ایران‌شناس آمریکایی هفتم فروردین‌ماه در بوستون درگذشت.

ریچارد نلسون فرای، ایران‌شناس آمریکایی هفتم فروردین‌ماه در بوستون درگذشت

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، در این نامه ضمن تقدیر از کوشش‌های ریچارد فرای در شناساندن «فرهنگ غنی ایرانی» به‌رغم «تبلیغات بسیار نامساعد رسانه‌ها‌» گفته شده است که وصیت‌نامه وی «با احترام و تشریفاتی که شایسته» اوست اجرا شود.

ریچارد نلسون فرای، ایران‌شناس و شرق‌شناس آمریکایی هفتم فروردین‌ماه سال جاری در ۹۴ سالگی در شهر بوستون درگذشت. او بنیانگذار کرسی مطالعات ایرانی در دانشگاه‌های کلمبیا و هاروارد بود.

وی به دلیل علاقه‌اش به ایران وصیت کرده بود که در کنار زاینده‌رود دفن شود. محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت وقت ایران نیز قول داده بود که فرای در این محل دفن شود. اما دفن وی اکنون با مخالفت‌های جدی مخالفان دولت روبه‌رو شده است.

نویسندگان نامه به حسن روحانی، تأکید کرده‌اند که تعلل در اجرای وصیت‌نامه فرای، «نتایج ناگواری برای منافع ملی و سابقه‌ فرهنگی کشور خواهد داشت».

در همین حال حسین نوش‌آبادی، معاون حقوقی و پارلمانی وزیر ارشاد در گفت‌وگو با سایت میراث فرهنگی گفته است وزارت ارشاد به دلیل حواشی به‌وجود آمده درباره دفن فرای در ایران به این موضوع وارد نمی‌شود.

نوش‌آبادی گفت: «[اگر] ایشان یک هنرمند معمولی مثل هنرمندهای دیگر بود که حاشیه نداشت بحثی نبود. اما حاشیه‌هایی برای ایشان به وجود آمده است. شائبه‌هایی درباره این که ایشان با برخی سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه همکاری کرده است و ایشان خیلی با نظام جمهوری اسلامی و انقلاب ارتباط خوبی نداشته.»

همکاری ریچارد فرای موضوعی است که گروه‌های تندرو مخالف دفن وی در اصفهان آن را عنوان کرده‌اند اما تاکنون سندی در این‌باره منتشر نشده است.

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران نیز روز پنج‌شنبه ۲۸ فروردین‌ماه گفته بود: «دولت جدید وصی ریچارد فرای محسوب نمی‌شود.»

جنتی افزوده بود: «ممکن است هر کس وصیت کند جایی دفنش کنند، هر کس وصی ایشان است برود و به وصیت ایشان عمل کند.»

Share