Share

محمد اللحام، رئیس پارلمان سوریه، اعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری در این کشور سه‌شنبه ۱۳ خردادماه (سوم ژوئن) برگزار خواهد شد.

یک زن طرفدار بشار اسد در یکی از خیابان‌های دمشق، در روز ۱۱ سپتامبر گذشته، تولد ۴۸ سالگی رئیس‌جمهوری سوریه

زنی طرفدار بشار اسد در یکی از خیابان‌های دمشق، در روز ۱۱ سپتامبر گذشته، تولد ۴۸ سالگی رئیس‌جمهوری سوریه

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، اللحام این خبر را روز دوشنبه یکم اردیبهشت‌ماه (۲۱ آوریل) در جلسه رسمی پارلمان سوریه اعلام کرد و افزود نامزدهای انتخابات می‌توانند از روز سه‌شنبه تا یکشنبه ۱۱ اردیبهشت (یکم ماه مه)  ثبت نام کنند.

رئیس پارلمان سوریه گفت: «این امر برای اجرای حکم قانون اساسی سوریه است که همه‌پرسی درباره آن برگزار شده و مردم سوریه آن را پذیرفته‌اند.»

به‌گفته وی سوری‌های مقیم خارج کشور روز هفتم خردادماه (۲۸ ماه مه) می‌توانند در سفارتخانه‌های سوریه پای صندوق‌های رأی بروند.

همزمان «دیدبان حقوق بشر سوریه» اعلام کرد که در طول جلسه پارلمان، شلیک سه خمپاره در نزدیکی آن جان دست‌کم دو نفر را گرفته است.

انتخابات ریاست جمهوری سوریه که از پیش توسط هم‌پیمانان غربی مخالفان دولت این کشور «دمکراسی مضحک» ارزیابی شده، در حالی برگزار می‌شود که جنگ داخلی این کشور سومین سال خود را نیز پشت سر گذاشته است.

از ماه مارس ۲۰۱۱ جنگ داخلی سوریه بیش از ۱۵۰ هزار کشته به جای گذاشته و ۲,۵ میلیون سوری از کشور خود گریخته‌اند. همچنین ۶,۵ میلیون سوری نیز در داخل مرزهای این کشور محل زندگی و اقامت خود را ترک کرده‌اند.

رژیم سوریه تمام فشارهای دیپلماتیک بر روی خود را با کمک روسیه رد کرده است و تنها به دو چیز می‌اندیشد: پیروزی نظامی و انتخاب مجدد بشار اسد به‌عنوان رئیس‌جمهور برای یک دوره هفت ساله جدید.

در امر پیروزی‌های نظامی رژیم اسد، نقش جمهوری اسلامی ایران به‌رغم انکار دخالت نظامی این کشور در سوریه از سوی مسئولان حکومتی ایران، جدی است.

محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در نشست خبری روز دوشنبه یکم اردیبهشت‌ماه خود با بیان اینکه سپاه با افتخار از سوریه حمایت می‌کند، گفت: «با توجه به نیروی انسانی و حضور خود مردم آن کشور نیاز به دخالت نظامی مجموعه‌های دیگر نیست و ما فقط آموزش تجربی و نرم‌افزاری را در اختیار آنان قرار می‌دهیم و اثرش را بعد از این چند سال درگیری می‌بینیم.»

وی افزود سپاه پاسداران از کشورهایی چون سوریه «حمایت‌های نرم‌افزاری، فکری، دانشی و تجربه‌ای»  می‌کند.

 

در ماه‌های اخیر با شکست مذاکرات صلح ژنو، ارتش سوریه در میان سکوت کشورهای جهان به پیش‌روی‌های خود ادامه می‌دهد و حتی شهر حمص را که از سوی اپوزیسیون «شهر انقلاب» نام گرفته به محاصره خود در آورده و این محاصره را هر روز تنگ‌تر می‌کند.

تاکنون بشار اسد همچون پدرش، حافظ اسد، از طریق همه‌پرسی انتخاب شده است. وی به‌عنوان تنها نامزد انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۰ با ۹۷,۲۹ درصد آرا انتخاب شد و هفت سال بعد با ۹۷,۶۲ درصد آرا پیروز انتخابات ریاست جمهوری سوریه شد.

در این میان در سال ۲۰۱۲ با تصویب قانون اساسی جدید، برای نخستین بار امکان شرکت چندین کاندیدا در انتخابات ریاست جمهوری فراهم شده است، حتی اگر واقعیت حاکی از آن باشد که شرایط به شدت تعداد نامزدهای انتخاباتی را محدود می‌کند.

Share