Share

در پی یورش اخیر مأموران امنیتی به زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین، ۱۲ زندانی سیاسی این بند با انتشار بیانیه‌ای در اعتراض به آن‌چه «برخوردهای خشونت‌آمیز بی‌سابقه» نامیدند، دست به اعتصاب غذا زدند.

Evin 1

به‌گزارش وب‌سایت «کلمه»، این ۱۲زندانی سیاسی با اشاره به یورش روز پنج‌شنبه ۲۸ فروردین‌ماه مأموران امنیتی به بند ۳۵۰ زندان اوین رویدادهای این روز را «فاجعه» خواندند و نوشتند: «جای تأسف مضاعف است که به جای رسیدگی به این برخوردهای غیرقانونی و پیگرد مسببان این حادثه ناگوار برخی از مسئولان ذی‌ربط طی مصاحبه‌ها و اظهارات خود همه این موارد را تکذیب و جراحت و آسیب‌دیدگی زندانیان را به‌طور کلی منکر شده‌اند که این خود به معنی حمایت آشکار از ضاربان و قانون‌شکنان است.»

در روز پنج‌شنبه ۲۸ فروردین‌ماه، سایت کلمه گزارش داد در یورشی که مأموران وزارت اطلاعات ایران، اطلاعات سپاه پاسداران و بیش از ۱۰۰ نفر از سربازان گارد سازمان زندان‌ها به بند ۳۵۰ اوین انجام دادند، بیش از ۳۰ زندانی سیاسی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و گروهی از آن‌ها به سلول‌های انفرادی منتقل شدند.

حمله مأموران پس از آن صورت گرفت که زندانیان نسبت به آن‌چه «برنامه خشن بازرسی» گزارش شده اعتراض کردند. این بازرسی بیش از پنج ساعت به طول انجامیده است و زندانیان تنها به سرودخوانی پرداخته بودند.

غلامحسین اسماعیلی، رئیس سازمان زندان‌های ایران از زمان انتشار این خبر بارها برخورد خشن مأموران امنیتی که به‌گفته وی از مأموران زندان اوین نبودند را انکار کرده است.

این در حالی است که مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری ایران، حمله به زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین را تأیید کرد و دست‌کم از «مختصری کوفتگی و جراحت» و «درمان سرپایی» مجروحان سخن گفت.

۱۲ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین در بیانیه خود آورده‌اند: «در اعتراض به برخوردهای غیرقانونی و تضییع حقوق زندانیان و نیز اعتراض به عدم رسیدگی به این تخلفات فاحش و بی‌سابقه و ارائه اخبار کذب در جهت قلب واقعیت‌ها از بعد از ظهر روز دوشنبه اول اردیبهشت ۹۳ دست به اعتصاب غذا می‌زنیم.»

حسن اسدی زیدآبادی، امیر اسلامی، اکبر امینی ارمکی، عماد بهاور، قربان بهزادیان‌نژاد، مسعود پدرام، امین چالاکی، محمدصادق ربانی املشی، علی‌رضا رجایی، حسین رونقی ملکی، رضا شهابی و محسن میردامادی زندانیان سیاسی ای هستند که این بیانیه را امضا کرده و اعتصاب غذای خود را آغاز کرده‌اند.

پیش از این، ۲۸ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری و رئیس شورای عالی امنیت ملی ایران، رویدادهای روز ۲۸ فروردین‌ماه در زندان اوین را شرح داده و آن‌ها را «وحشتناک، بسیار خشن» خوانده و خواستار بررسی و پیگیری آن شده بودند.

همچنین زندانیان منتقل شده به سلول‌های انفرادی بند ۲۴۰ که هنوز ۲۰ نفر از آن‌ها در انفرادی هستند، اعلام کرده بودند که تا زمان بازگشت به بند ۳۵۰ در اعتصاب غذا خواهند بود.

در همین حال رئیس سازمان زندان‌ها در آخرین گفت‌وگوی خود با خبرگزاری مهر بار دیگر گفت: «همان‌طور که پیش از این گفتم هیچ‌گونه درگیری در بند ۳۵۰ بازداشتگاه اوین رخ نداد و تنها یک بازرسی نوبتی صورت گرفته است. خبر درگیری میان زندانیان و همکاران ما صحت ندارد و دروغ‌هایی است که جبهه معاند نظام انجام می‌دهد.»

غلام‌حسین اسماعیلی از «شناسایی عامل انتشار این اخبار» به خارج از زندان خبر داد و افزود: «پس از انتشار این اخبار موضوع را در زندان رصد کرده و عامل انتشار این اخبار خلاف واقع را شناسایی کرده و او را به مقام قضایی معرفی کردیم. ما هر وقت به اقدامات مجرمانه‌ای در زندان برسیم موضوع را تعقیب کرده و موضوع را به مرجع قضایی گزارش می‌دهیم.

وی در مورد انتشار بیانیه برخی زندانیان از داخل زندان نیز گفت: «این بیانیه‌ها ساختگی است و در خارج از زندان و از سوی همفکران زندانی تهیه و تنظیم می‌شود. این افراد گروهی را در خارج از زندان دارند که آن‌ها وظیفه تنظیم این بیانیه‌ها را دارند.»

Share