Share

جمعی از خانواده زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین همراه با گروهی از فعالان سیاسی – مدنی و مردم، صبح روز سه‌شنبه دوم اردیبهشت‌ماه در مقابل دفتر ریاست جمهوری و قوه قضائیه در خیابان پاستور تهران تجمعی اعتراضی برپا کردند.

در تجمع اعتراضی خانواده زندانیان سیاسی نزدیک به ۱۰۰ نفر شرکت کرده بودند.

در تجمع اعتراضی خانواده زندانیان سیاسی نزدیک به ۱۰۰ نفر شرکت کرده بودند.

به گزارش سایت کلمه، تجمع‌کنندگان شعارهایی چون «وزیر بی‌کفایت استعفا، استعفا»، «این همه رأی گرفتید دولت چرا نشستید» و «اوین شده فلسطین دولت چرا نشستید» سر دادند و نسبت به سخنان مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری ایران اعتراض کردند.

مصطفی پورمحمدی دو روز پیش گفت در جریان بازرسی مأموران امنیتی از بند ۳۵۰ زندان اوین «مختصری کوفتگی و جراحت پیش آمد و براساس گزارش‌های اولیه یک یا دو نفر بیشتر نبودند و با درمان سرپایی نیز مسئله حل شد.»

به‌جز مصطفی پورمحمدی اعضای دولت حسن روحانی تاکنون واکنشی نسبت به این رویداد نشان نداده‌اند.

هرانا، تارنمای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نوشته است تجمع اعتراضی خانواده زندانیان سیاسی از ساعت ۱۰ صبح تا ساعت ۱۳ برگزار شد و نزدیک به ۱۰۰ نفر در آن شرکت کرده بودند.

خانواده‌ زندانیان سیاسی همچنین، شکایت‌نامه‌هایی خطاب به آیت‌الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه و دولت یازدهم نیز نوشته و تحویل مقامات دادند.

بنا به این گزارش در مدت برگزاری این تجمع مأموران امنیتی که خود از تجمع‌کنندگان فیلمبرداری می‌کردند، از فیلمبرداری و عکسبرداری افراد جلوگیری می‌کردند و چند تن نیز در این رابطه بازداشت شدند.

سایت کلمه نوشته است از سوی دولت فردی بین خانواده‌ها حاضر شد و پنج نماینده از سوی خانواده‌ها برای مذاکره با نمایندگان دولت به نهاد ریاست جمهوری دعوت شدند.

خانواده‌های زندانیان سیاسی، روز یکشنبه نیزدر مقابل مجلس تجمع اعتراضی برگزار کردند و خواهان شناسایی عاملان حمله به زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین، رفع زندان انفرادی زندانیان، بازگرداندن آن‌ها به بند، رسیدگی به زندانیان در اعتصاب، مداوای زندانیان مجروح توسط پزشکان معتمد خانواده‌ها و اعزام نمایندگانی برای بازدید از بند ۳۵۰ شدند.

در همین حال «هرانا» گزارش داد مهدی خدایی، یاشار دارالشفاء، سروش ثابت، مجید اسدی، هوتن دولتی و امیر رضازاده، شش تن از زندانیانی که در پی حمله مأموران امنیتی به بند ۳۵۰ به سلول انفرادی منتقل شده بودند، به این بند بازگردانده شدند.

پیش از آن‌ها ۱۰ تن از زندانیانی که به سلول انفرادی منتقل شده بودند نیز، به بند ۳۵۰ بازگشته بودند.

در روز پنج‌شنبه ۲۸ فروردین‌ماه، سایت کلمه گزارش داد در یورشی که مأموران وزارت اطلاعات ایران، اطلاعات سپاه پاسداران و بیش از ۱۰۰ نفر از سربازان گارد سازمان زندان‌ها به بند ۳۵۰ اوین انجام دادند، بیش از ۳۰ زندانی سیاسی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و گروهی از آن‌ها به سلول‌های انفرادی منتقل شدند.

حمله مأموران پس از آن صورت گرفت که زندانیان نسبت به آن‌چه «برنامه خشن بازرسی» گزارش شده اعتراض کردند.

در پی این یورش، ۱۲ زندانی سیاسی این بند با انتشار بیانیه‌ای در اعتراض به آن‌چه «برخوردهای خشونت‌آمیز بی‌سابقه» نامیدند، دست به اعتصاب غذا زدند.

همچنین زندانیان منتقل شده به سلول‌های انفرادی اعلام کرده بودند که تا زمان بازگشت به بند ۳۵۰ در اعتصاب غذا خواهند بود.

غلامحسین اسماعیلی، رئیس سازمان زندان‌ها، روز سه‌شنبه دوم اردیبهشت‌ماه در مورد اعتصاب غذای زندانیان سیاسی در زندان اوین گفت: «این خبر یا کذب است یا هنوز به من اطلاع داده نشده است.»

 

Share