Share

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20130225_LeonardBernstein_Symphony_Ahooie.mp3[/podcast]

لئونارد برنستاین آهنگساز، رهبر ارکستر، مدرس موسیقی و پیانیست آمریکایی بود. او یکی از اولین رهبران ارکستر متولد و تحصیل‌کرده‌ در آمریکا بود که به شهرت جهانی رسید. به گفته‌ نیویورک تایمز، برنستاین «یکی از با استعداد‌ترین و موفق‌ترین موسیقیدان‌های تاریخ آمریکا» بود. او سال ۱۹۱۸ در لارنس ماساچوستس به دنیا آمد و در دانشگاه هاروارد تحصیل کرد.

برنستاین را می‌توان تا حدی معروف‌ترین رهبر ارکستر جهان به‌خصوص برای مردم آمریکا دانست. سال‌های سال مدیر هنری ارکستر فیلارمونیک نیویورک بود؛ تقریباً همه‌ ارکسترهای مهم دنیا را رهبری کرد؛ و برای فیلم‌های «داستان وست ساید»، «کاندید»، «شهر خیلی خوب» و «در شهر» موسیقی ساخت. همچنین اولین رهبر ارکستری بود که درباره موسیقی کلاسیک برنامه‌های آموزشی در تلویزیون اجرا کرد. این برنامه‌ها از سال ۱۹۵۴ شروع شد و تا زمان مرگش ادامه داشت.

خصوصیت رهبری برنستاین انتقال احساس فراوان در ضربه‌های ریتمیک است که با ژست‌های مختلف رهبری‌اش تکمیل می‌شود. برنستاین موسیقی دوره‌ وسیعی از باروک تا قرن بیستم را اجرا کرد؛ اما از سال‌های دهه ۱۹۷۰ به این طرف بیشتر بر موسیقی دوره‌ رمانتیک تمرکز داشت.

برنستاین آهنگسازی التقاط گرا بود و در کار‌هایش عناصر جاز، موسیقی یهودی، موسیقی تئا‌تر و الهاماتی از آهنگسازانی مثل کاپلند و استراوینسکی دیده می‌شود.
لئونارد برنستاین در سال ۱۹۹۰ در اثر سکته‌ی قلبی از دنیا رفت.

Share