Share

ایران انتقادهای آمریکا درباره عضویت این کشور در کمیته سازمان‌های غیردولتی  را «اتهامات بی‌پایه و اساس» خواند.

Iran-UN-Flag

سفیر آمریکا در سازمان ملل عضویت ایران در کمیته سازمان‌های غیردولتی را «آزاردهنده» خواند

به گزارش رویترز، سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل روز چهارشنبه (۳ اردیبهشت‌ / ۲۳ آوریل) گفته بود: «عدم مخالفت با نامزدی ایران، کشوری که مقام‌های آن به‌طور منظم به حبس مدافعان حقوق بشر، شکنجه، آزار و نقض رویه‌های حقوقی می‌پردازند، نتیجه‌ آزاردهنده انتخابات امروز بوده است».

در همین ارتباط، حمید بابایی، سخنگوی هیئت نمایندگی ایران در سازمان ملل، روز پنج‌شنبه (۴ اردیبهشت‌ / ۲۴ آوریل) انتقادهای آمریکا را به شدت رد کرد و گفت: «ایران قاطعانه اتهام‌های بی‌پایه و اساس موجود در بیانیه پاور درباره وضعیت حقوق بشر و آزادی‌های مدنی در جمهوری اسلامی ایران را رد می‌کند و این ادعاها را غیرسازنده و بازدارنده، و نیز علیه روحیه همکاری بین دولت‌های عضو می‌داند.»

وی افزود که هزاران سازمان غیردولتی در ایران فعالانه در حوزه‌های مختلفی از جمله حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، حقوق بشر، حقوق زنان، محیط زیست و غیره به پیگیری اهداف خود می‌پردازند.

un-logo

عدم صدور روادید برای حمید ابوطالبی، پیش‌تر به تنش‌ها میان ایران و آمریکا دامن زده بود

این خبر درحالی منتشر می‌شود که شورای اقتصادی اجتماعی سازمان ملل متحد (اکوسوک) اعلام کرد که عضویت جمهوری اسلامی ایران را در کمیته سازمان‌های غیر دولتی سازمان ملل را به تصویب رسانده است.

ایران به عضویت کمیته‌ای انتخاب شده است که درباره به‌رسمیت‌شناختن سازمان‌های غیردولتی، از سوی سازمان ملل تصمیم‌گیری می‌کند.

در پیوند با همین موضوع، گروه «دیده‌بان سازمان ملل» در ژنو که بر فعالیت‌های سازمان ملل نظارت می‌کند، روز پنجشنبه در بیانیه‌ای خشم خود را نسبت به انتخاب ایران در این کمیته ابراز کرد.

انتقادهای آمریکا از ایران در حالی صورت می‌گیرد که عدم صدور روادید برای حمید ابوطالبی، نماینده پیشنهادی ایران برای سازمان ملل پیش‌تر به تنش‌هایی میان این دو کشور در ارتباط با فعالیت‌های ایران در این سازمان دامن زده بود.

Share