Share

بیست‌و‌هفتمین دوره نمایشگاه کتاب تهران صبح روز سه‌شنبه ۹ اردیبهشت‌ماه با شرکت حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران و علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مصلای تهران گشایش یافت و جوایز ناشران برتر نیز اهدا شد. روحانی در این مراسم به حملات اخیر مخالفان دولت پاسخ گفت.

حسن روحانی: با پول مردم و بیت‌المال مردم دولت تخریب می‌کنند

حسن روحانی: با پول مردم و بیت‌المال مردم دولت تخریب می‌کنند

به گزارش منابع خبری ایران، در این مراسم همچنین سفیران کشورهای دیگر، عباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت ارشاد و رئیس بیست‌وهفتمین نمایشگاه کتاب تهران، حسین هاشمی، استاندار تهران و گروهی از مسئولان بلندپایه جمهوری اسلامی برگزار شد.

روز یکشنبه هفتم اردیبهشت‌ماه عباس صالحی، رئیس بیست‌وهفتمین نمایشگاه کتاب تهران در نشست رسانه‌ای خود منابع مالی وزارت ارشاد برای برگزاری نمایشگاه را «اسفبار» خواند و گفت: «دوستان ما با اعتبارات شخصی کار‌ها را صورت داده‌اند. منابع مالی ما اگر شرایط بهتری داشت کمتر شرمنده می‌شدیم.»

وی ویژگی‌های نمایشگاه امسال را «تشکیل حوزه نخبگان برای استقبال از نخبگان»؛ «تقویت وجه نمایشگاهی نمایشگاه کتاب بر وجه فروشگاهی آن»؛ «تقویت و گسترش وجه تفرجگاهی نمایشگاه»؛ «تقویت اطلاع‌رسانی»؛ «زیباسازی محیطی»؛ «واگذاری نمایشگاه به بخش‌های خصوصی»؛ «صرفه‌جویی در منابع اقتصادی و مالی»؛ «تعامل رسانه‌ای با اهل رسانه» و «تقویت ارزش‌های انسانی و دینی» عنوان کرد.

رئیس بیست‌وهفتمین نمایشگاه کتاب تهران همچنین مصلی تهران را مکان مناسبی برای نمایشگاه کتاب ندانست، اما گفت: «راه دیگری نداشتیم، وقتی آمدیم این تنها گزینه بود و فرصتی برای تغییر آن نداشتیم.»

در نمایشگاه کتاب امسال ۲۶۶ هزار و ۴۲۹ عنوان کتاب داخلی و ۱۳۲ هزار عنوان کتاب خارجی عرضه شده است. این نمایشگاه تا بیستم اردیبهشت‌ماه دایر است.

در مراسم گشایش بیست‌وهفتمین نمایشگاه کتاب تهران، ابتدا علی جنتی، وزیر ارشاد، در سخنانی عرصه نشر را نیازمند حمایت جدی دانست و گفت: «از مخاطب‌شناسی و فراهم آوردن امکانات سخت‌افزاری تا امکانات نرم‌افزاری و تدوین راهبردهای نوین و اصلاح زیرساخت‌ها و سیاست‌های این حوزه از اهداف دولت یازدهم است.»

وزیر ارشاد افزود: «تعداد عناوین کتاب‌ها [در ایران] بالا رفته و در سال گذشته ۶۶ هزار عنوان کتاب در کشور منتشر شده است.»

علی جنتی، وزیر ارشاد: در سال گذشته ۶۶ هزار عنوان کتاب در کشور منتشر شده است.

علی جنتی، وزیر ارشاد: در سال گذشته ۶۶ هزار عنوان کتاب در کشور منتشر شده است

پس از سخنان علی جنتی، با حضور حسن روحانی ۲۰ ناشر برتر ایران در سال ۱۳۹۲ معرفی شدند.

ناشران برگزیده امسال عبارت بودند از علی‌اصغر علمی‌ (انتشارات سخن)،‌ مرتضی زینعلی (انتشارات جامعه‌نگر)، رضا هاشمی‌نژاد (انتشارات افق)، عبدالعظیم فریدون (انتشارات محراب قلم)،‌ علی‌رضا حاجیان‌زاده (کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان)، اسماعیل اسماعیلی (مؤسسه بوستان کتاب) و محمد سلگی (سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی).

همچنین ناشران شایسته تقدیر یدالله سعدی‌ (انتشارات دلیل ما)، علی‌رضا سبحانی‌نسب (انتشارات جمال)،‌ حسین‌علی پورمدنی (انتشارات مرسل)،‌ صفا امیری (انتشارات براق) اعلام شدند.

ناشران برگزیده بخش ویژه نیز یوسف علی‌خانی (نشر آموت)‌، عین‌الله جعفرنژاد قمی (انتشارات علوم یارانه)،‌ حسین عابدینی (انتشارات سفیر اردهال) ‌، رضا حتمی (انتشارات حتمی)‌، علی‌رضا اسماعیلی (انتشارات مؤسسه تالیف،‌ ترجمه و نشر آثار هنری متین)‌، عباس شیری (انتشارات میزان)، پروانه شعبانی (انتشارات مینوی خرد)، محمد حسنی (انتشارات عصر داستان) و داوود موسایی (انتشارات فرهنگ معاصر) معرفی شدند.

در ادامه مراسم گشایش بیست‌وهفتمین دوره نمایشگاه کتاب تهران، حسن روحانی در سخنانی به حملات اخیر به دولت یازدهم و تبلیغات مخالفان دولت پرداخت.

روحانی ضمن تأکید بر «حفظ حرمت اهل قلم» و «امنیت و آزادی برای آفریننده و ناشر و عرضه‌کننده کتاب» از «نقد اندیشه» نیز دفاع کرد و گفت: «صاحبان فرهنگ نیاز به ارشاد و گشت ارشاد ندارند.»

وی گفت: «دولت در پی سانسور دولتی نیست، همان‌طور که می‌بینید بیشترین نقد امروز در جامعه از دولت و دولتمردان می‌شود.»

رئیس‌جمهوری ایران گفت به دولتش افتخار می‌کند که «شرایطی را به‌وجود آورده تا همه به‌راحتی نقد می‌کنند و سخن می‌گویند و گاهی از کاه کوه می‌سازند.»

حسن روحانی، علی جنتی و مسئولان نمایشگاه کتاب تهران در روز گشایش نمایشگاه

حسن روحانی، علی جنتی و مسئولان نمایشگاه کتاب تهران در روز گشایش نمایشگاه

وی افزود: «آن‌چه پسندیده نیست این است که با پول مردم و بیت‌المال مردم از دولتی که منتخب مردم است و با رأی اکثریت شروع به کار کرده است، کسی بخواهد به جای نقد تخریب را شروع کند.»

اشاره تلویحی حسن روحانی به انتشار اخیر مستند «من روحانی هستم»، ساخته معصومه نبوی است که به زندگی سیاسی حسن روحانی می‌پردازد. دولت این فیلم را تبلیغات تخریبی مخالفان علیه رئیس‌جمهوری می‌داند، اما مخالفان دولت در حکومت ایران آن را مستندی تاریخی ارزیابی می‌کنند.

حسن روحانی در ادامه سخنان خود تأکید کرد: «ما از همه می‌خواهیم با شناسنامه حرف بزنند و بگویند وابسته به کدام جناح هستند، با نام جناح خود سخن بگویند نه با نام ملت ایران، ملت ایران راهش روشن است، ملت ایران به دنبال آرامش و اعتدال است، به دنبال پیشرفت و اخلاق است.»

وی افزود: «اگر گروهی می‌خواهند ذهن مردم را از تعالی اخلاقی بازدارند یا با اتهام و تخریب و دروغ بر اخلاق جامعه ضربه وارد کنند یادشان باشد امسال سال فرهنگ و اقتصاد است، نه سال تخریب نه سال دروغ و نه سال مشغول کردن مردم به حوادث غیرواقعی و رویدادهای تخیلی که از ذهن کوچک برخی بر می‌خیزد.»

رئیس‌جمهوری ایران با بیان این‌که «اجازه ندهیم عده‌ای بخواهند در میان ما تفرقه‌ای ایجاد کنند»، گفت: «اجازه ندهیم شرایط امروز منطقه‌ای و بین‌المللی که برای تعامل سازنده ما با جهان از دیروز فراهم‌تر است، این فضا را بر هم زنند.»

از زمان توافق هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵، مخالفان دولت یازدهم در حکومت ایران تبلیغات علیه دولت حسن روحانی را گسترش دادند و در کنار مخالفت با این توافق هسته‌ای، در عرصه‌‌های فرهنگی نیز هشدارهایی به دولت داده‌اند.

با این‌ حال از آغاز روی کار آمدن دولت حسن روحانی، به‌رغم برخی تغییرات در سیاست‌های خارجی و فرهنگی کشور، نیروهای فشار همچنان قدرتمند عمل می‌کنند. این نیروها اگر چه تاکنون نتوانسته‌اند در عرصه کلان سیاست‌های خارجی، از جمله پیشبرد توافق هسته‌ای مانعی ایجاد کنند اما در عرصه فرهنگی هر جا که خواستند مانع ایجاد کرده‌اند و دولت نیز در برابر آن‌ها واکنشی نشان نداده است.

توقیف پی‌درپی روزنامه‌ها، مخالفت با نشر برخی از آثار نویسندگان، مخالفت با خاکسپاری ریچارد فرای، ایران‌شناس فقید آمریکایی در اصفهان، مخالفت با ادامه فعالیت انجمن دفاع از آزادی مطبوعات، نمونه‌هایی در این‌ زمینه‌اند.

دولت یازدهم در این مدت خود نیز نشان داده است که رغبت چندانی برای آزادی نویسندگان دگراندیش ندارد. ۱۹ بهمن‌ماه سال گذشته، عباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت ارشاد خواهان تجدید نظر در اساسنامه کانون نویسندگان شد و گفت اگر کانون «پوست‌اندازی» کند، امکان فعالیت قانونی‌اش در ایران وجود دارد. این اظهار نظر با واکنش منفی و مخالفت گسترده نویسندگان عضو این کانون روبه‌رو شد.

Share