Share

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نخستین واکنش‌اش به مستند «من روحانی هستم» مجموعه رسانه‌ای سپاه پاسداران را به تحریف حقایق، برجسته کردن موضوعات حاشیه‌ای و تلاش برای انشقاق در جامعه و برخوردار نبودن از پایگاه اجتماعی متهم کرد.

پوستر تبلیغی مستند «من روحانی هستم»

پوستر تبلیغی مستند «من روحانی هستم»

بابک دربیکی، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌و‌گویی که خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا به او انجام داده، به مستند «من روحانی هستم» از محصولات گروه چندرسانه‌ای شفق، از زیرمجموعه‌های سپاه پاسداران واکنش نشان داد. به گفته مشاور وزیر ارشاد سازندگان این مستند تلاش می‌کنند با زیر سؤال بردن شعارهای حسن روحانی، رئیس جمهور ایران مشی دولت را به چالش بکشند.

مستند «من روحانی هستم» در اسفند ماه ۱۳۹۲ به شکل سی‌دی‌هایی با قیمت ارزان در سطح کشور توزیع شد و در هفته‌ای که گذشت تنش‌ها و حاشیه‌هایی به وجود آورد: نمایش این فیلم در برخی دانشگاه‌ها ممنوع شد و همچنین علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، ۷ اردیبهشت (۲۷ آوریل)، در دیدار با اعضای تشکل‌های کارگری و بسیج کارگران، به پخش سی‌دی «من روحانی هستم» اشاره کرد و گفت برخی‌ها مشی مارکسیستی دارند و برای کوبیدن دولت به هر کاری دست می‌زنند.

بابک دربیکی، رییس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

بابک دربیکی، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سازندگان مستند «من روحانی هستم» را به همسویی با معاندان و براندازان متهم کرد. او گفت: «اگر قرار بود جامعه با این‌چنین سیاه و سفید جلوه‌دادن‌ها، فضای ذهنی‌اش تغییر کند، ممکن بود مردم یا در انتخابات رأی ندهند و یا فقط به یک تفکر خاص رأی بدهند که این دقیقاً قصد‌‌ همان براندازان و معاندان است. این افراد به این موضوع توجه نمی‌کنند که مردم بیش از هر چیز با انتخابات خرداد ۹۲، بر این تأکید کرده‌اند که سیاست از جنس خاکستری‌ است و منافع ملی و حفظ کشور برای آن‌ها از منافع فردی یا گروهی اهمیت بیشتری دارد.»

بابک دربیکی همچنین سازندگان مستند «من روحانی هستم» را به «سیاه‌نمایی» و «تلاش برای حذف نخبگان نظام»، «تخریب چهره‌های انقلاب» و «بحران‌سازی در سطح جامعه» متهم کرد.

مستند «من روحانی هستم» تلاش می‌کند تماشاگر را در یک فیلم تبلیغی به این نتیجه برساند که حسن روحانی به دلیل رویکرد سازشکارانه‌اش صلاحیت مدیریت برنامه هسته‌ای و مذاکره با غرب را ندارد.

بابک دربیکی، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت جریانی که از سازندگان مستند «من روحانی هستم» حمایت می‌کند، اگر موفق به بحران‌سازی نشوند، ممکن است افرادی را به هیجان بیاورند و به خیابان‌ها بریزند.

مجتمع رسانه‌ای «اطلس» که پایگاه‌های خبری وابسته به سپاه پاسداران را اداره می‌کند، سی‌دی «من روحانی هستم» را تولید و توزیع کرده است.

مشاور وزیر ارشاد گفت دولت در پی آرامش و عقلانیت است. به این جهت قصد ندارد سازندگان مستند «من روحانی هستم» را از طریق قوه قضائیه مورد پیگرد قانونی قرار دهد.

بخش عمده‌ای از مستند «من روحانی هستم» به زندگی سیاسی حسن روحانی در طی ۵۰ سال اختصاص دارد.

معصومه نبوی کارگردانی این فیلم را به عهده داشته است. او در گفت‌و گو با خبرگزاری مهر ادعا می‌کند که سازندگان مستند «من روحانی هستم» در تهیه این فیلم از «اسناد و مدارک کشور»، از جمله از خاطرات هاشمی رفسنجانی، بهره گرفته‌اند. او می‌گوید هیچیک از نزدیکان حسن روحانی و حتی رقیبان و مخالفان او حاضر نبودند در این مستند همکاری کنند.

خانم نبوی گفته است: «ما این مستند را انتقادی نمی‌دانیم. برداشت ما این است که در این مستند بیشتر به نقاط قوت در زندگی آقای روحانی پرداخته شده که این نقاط قوت را کمتر کسانی می‌دانست.»

در این میان حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران هم در مراسم گشایش بیست و هفتمین دوره نمایشگاه کتاب تهران که امروز سه‌شنبه ۹ اردیبهشت (۲۹ آوریل) برگزار شد، در سخنانی، بدون نام بردن از مستند «من روحانی هستم» گفته است: «ما از همه می‌خواهیم تا با شناسنامه سخن گفته و با نام جناح خود حرف بزنند و هرگز سخن خود را با نام ملت ایران بیان نکنند.»

Share