Share

باستان‌شناسان عملیات حفاری و شناسایی را برای احداث ایستگاه مترو در محور تاریخی خیابان چهارباغ اصفهان آغاز کرده‌اند.

Metro_Isfahan_Chahar Bagh

نتیجه این حفاری‌های باید مشخص کند آیا ایستگاه مترو می‌تواند در محل خیابان چهارباغ و رو‌به‌روی خیابان «سید علیخان» ساخته شود یا خیر.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان از ارائه توضیحات بیشتر در این مورد خودداری کرده است. باستان‌شناسان حاضر در محل نیز مجاز به انجام مصاحبه نیستند.

حفاری باستان‌شناسی در حالی در این محور تاریخی انجام می‌شود که در سال‌های پیش سازمان میراث فرهنگی موافقت خود را  پیش از انجام عملیات شناسایی برای احداث ایستگاه مترو در این نقطه اعلام کرده بود.

تونل شرقی-غربی متروی اصفهان در سال ۱۳۸۷ برخلاف مصوبه شورای عالی ترافیک از  زیر خیابان چهارباغ عبور کرد.

در سال‌های اخیر پروژه احداث مترو در شهر تاریخی اصفهان با مخالفت‌ها و اعتراض‌های گروه‌های مدافع میراث فرهنگی روبه‌رو شده است.

کارشناسان معتقدند علاوه بر خدشه دار شدن هویت چهارباغ به عنوان یک اثر تاریخی ،عبور تونل مترو از زیر آن چه در مرحله حفاری و چه در مرحله بهره برداری می‌تواند خطراتی برای آثار تاریخی این محور به همراه داشته باشد.

در شهریور سال ۱۳۸۸، عبور دستگاه حفار مترو از زیر سی و سه پل حادثه ساز شد. این دستگاه با انحراف از مسیر اصلی خود در عبور از زیر رودخانه زاینده رود به پایه‌های سی و سه پل، از پل‌های تاریخی اصفهان، بسیار نزدیک شد.

Share