Share

رامین شادی، مدیرکل دفتر سواحل و تالاب‌های ساحلی سازمان حفاظت محیط زیست ایران، از کاهش ۸۰ سانتی‌متری آب دریای خزر طی ۱۷ سال گذشته خبر داد و آن را زمینه‌ای برای تهدید «حریم دریا» از سوی مالکان خصوصی دانست.

به‌گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، رامین شادی ضمن اعلام این خبر گفت: «اکنون در بسیاری از مناطق آب عقب رفته و مالکان خصوصی با ایجاد دیوار یا گذاشتن بلوک‌های سیمانی زمینه را برای تصرف این نواحی فراهم کرده‌اند که باید نسبت به آن هوشیار باشیم.»

وی افزود: «باید سازوکاری توسط شهرداری‌های مناطق و روستاها اتخاذ شود تا اجازه تغییر کاربری در مناطق ساحلی داده نشده و این نواحی مرتبا توسط مسئولان ذی‌ربط کنترل شود تا تعرضی صورت نگیرد.»

در همین حال محمدرضا فاطمی، استاد دانشگاه و  متخصص محیط زیست دریایی گفته است که نوسانات آب خزر روندی طبیعی است که هر چند سال یک بار اتفاق می‌افتد و آب بالا و پایین می‌رود.

محمدرضا فاطمی گفت: «نمی‌توانیم بگوییم بالا یا پائین آمدن آب دریای خزر خوب است یا بد، چون یک سیستم طبیعی است. اما آن‌چه که این موضوع را برای انسان پر اهمیت می‌کنند اثراتی است که این بالا و پائین رفتن روی تأسیسات انسانی می‌گذرد. بسیار اتفاق افتاده که آب دریا بالا آمده و خانه مسکونی زمین کشاورزی یا ویلای مردم را فرا گرفته است.»

به‌گفته وی مقصر کسانی هستند که در حریم دریا تأسیسات ساخته‌اند و اگر حریم ۲۰۰ متری دریا رعایت شود، هیچگاه از نوسانات آب خزر ضرر یا منفعتی نخواهد رسید.

وی همچنین تأکید کرد که در برخی از نقاط برای این‌که از پیش روی آب دریا جلوگیری شود یک سری تأسیسات از جمله داکت‌ها و رمپ‌هایی ساخته می‌شود که بیش از نیمی از سواحل خزر را در قالب دیواره و امثال آن فرا گرفته است.

محمدرضا فاطمی این ساخت‌وساز را «به‌هم‌زننده اکوسیستم خزر و تهدیدکننده حیات موجودات» آن دانست و گفت حتی چنین اقدامی به‌دلیل مخدوش کردن منظره دریا از منظر گردشگری نیز مطلوب نیست.

به گفته افشین دانه‌کار، استاد دانشگاه و متخصص محیط زیست، قانون در مورد حریم دریا‌ها مربوط به سال ۵۴ است و تحت عنوان قانون محدثات شناخته می‌شود. در این قانون حریم دریا۶۰ متر از بالا‌ترین حد که مد دریا است تعیین می‌شود. این حریم اگر چه برای سواحل جنوبی کشور کفایت می‌کنند ولی برای سواحل شمالی کافی نیست اگر چه همین ۶۰ متر نیز در حال حاضر رعایت نمی‌شود.

به گفته وی حریم دریا باید بر اساس تراز بالا آمدن آب دریا تحت اثر مخاطرات طبیعی محاسبه شود.

Share