Share

مخالفان دولت حسن روحانی متشکل از نیروهای جبهه پایداری و اصولگرایان طرفدار دولت محمود احمدی‌نژاد، فعالیت‌های خود را شدت بخشیده‌اند. آن‌ها چند روز پیش همایش «دلواپسیم» را در مخالفت با توافق هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵ برپا کردند؛ روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت‌ماه تجمع علیه وضعیت حجاب را بدون مجوز در میدان فاطمی تهران برگزار کردند و قرار است روز جمعه نیز پس از نماز جمعه علیه توافق هسته‌ای راهپیمایی کنند.

تجمع مخالفان دولت علیه وضعیت حجاب در روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت‌ماه

تجمع مخالفان دولت علیه وضعیت حجاب در روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت‌ماه

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، تعداد تجمع‌کنندگان روز چهارشنبه مخالفان دولت در مقابل وزارت کشور را «چهار هزار نفر» عنوان کرده و نوشته است آن‌ها با سردادن شعارهایی خواهان برخورد با کسانی شدند که حجاب را رعایت نمی‌کنند.

شرکت‌کنندگان در این تجمع دست‌نوشته‌ها و پلاکاردهایی از فتواها و توصیه‌های مراجع دینی شیعه و آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران درباره رعایت حجاب در دست داشتند.

خبرگزاری فارس نیز ضمن اعلام این‌که در این گردهمایی کسانی چون حسین الله‌کرم و فرج‌الله سلحشور، دو چهره تندرو در جمهوری اسلامی، شرکت داشتند، در این‌باره نوشته است، این تجمع پس از دقایقی با درخواست فرمانده نیروی انتظامی تهران به پایان رسید. این در حالی بود که تجمع‌کنندگان با سردادن شعارهایی خواهان پشتیبانی نیروی انتظامی بودند.

درخواست نیروی انتظامی از آن رو بود که این تجمع بدون مجوز برگزار می‌شد اما خبرگزاری «رسا» نوشته است برگزاری این تجمع از ماه گذشته به مسئولان اعلام شده و ترافیکی که بر اثر برگزاری آن ایجاد شد نتیجه «عدم تدبیر» مسئولان است.

«رسا» همچنین نوشته است گروهی نیز به سمت میدان ولی‌عصر راهپیمایی کردند و در ساعت ۱۸ با تجمع در این میدان بیانیه پایانی این تجمع را بار دیگر خواندند.

استانداری تهران پیش از این در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که تجمع روز چهارشنبه غیرقانونی است.

در این اطلاعیه آمده بود که رئیس‌جمهوری نیز بر مسأله حجاب تأکید دارد و «کمیته‌های خاص و ستادهای ویژه با موضوع حجاب و عفاف در محل استانداری و دستگاه‌های ذی‌ربط تشکیل شده است».

تجمع مخالفان دولت علیه وضعیت حجاب در روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت‌ماه

تجمع مخالفان دولت علیه وضعیت حجاب در روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت‌ماه

استانداری تهران از برگزارکنندگان این تجمع خواسته بود تا نظرات خود را «صرفا از طریق رسانه‌های جمعی» بیان کنند.

بدین ترتیب تجمع غیرقانونی مخالفان اصولگرای دولت یازدهم، بر خلاف گردهمایی‌های دیگری که تاکنون غیرقانونی عنوان شده و نیروی انتظامی با خشونت با آن‌ها برخورد کرده است، با آرامش به پایان رسید.

روزنامه «اعتماد» در شماره روز چهارشنبه خود نوشت حوزه علمیه آیت‌الله ایروانی درخواست مجوز این تجمع را کرده بود.

به‌گفته «اعتماد»، «پوشش گسترده اظهارات و سخنرانی‌های حجت‌الاسلام پناهیان از روحانیون نزدیک به جبهه پایداری، سخنرانی‌های آیت‌الله مصباح ‌یزدی، پدر معنوی جبهه پایداری، سخنرانی‌های انتخاباتی کامران باقری ‌لنکرانی کاندیدای ابتدایی جبهه پایداری در انتخابات ۹۲ و در نهایت حمایت‌های گسترده این حوزه از سعید جلیلی، کاندیدای نهایی جبهه پایداری خط و ربط این حوزه را به خوبی نمایان می‌کند.»

روزنامه «اعتماد» افزوده است: «درست در روزهایی که اصلاح‌طلبان برای گرفتن مجوز یک همایش با سختی‌های متعددی روبه‌رو هستند، پایداری‌ها به راحتی آب خوردن همایش، تجمع، سخنرانی و میزگرد برگزار می‌کنند.»

این گردهمایی از آن رو اهمیت دارد که جلوه دیگری از قدرت‌نمایی تازه مخالفان دولت در دستگاه حکومتی ایران را نشان می‌دهد.

روز شنبه ۱۳ اردیبهشت‌ماه نیز همایشی با عنوان «دلواپسیم» از سوی کمیته‌ای به نام «کمیته صیانت از منافع ایران» برگزار شد و در آن برخی از چهره‌های شناخته شده دولت احمدی‌نژاد، گروهی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در دوران احمدی‌نژاد، جبهه پایداری و دانشجویان منتسب به بسیج دانشجویی شرکت داشتند.

سایت «خبرآنلاین» در معرفی «کمیته صیانت از منافع ایران» نوشته است این کمیته پس از آن تشکیل شد که گروهی در بازگشت حسن روحانی از نیویورک به سوی وی لنگه‌کفش پرتاب کردند و نام این حرکت را «خودجوش» گذاشتند.

همایش مخالفان توافق هسته‌ای با عنوان «دلواپسیم» - شنبه ۱۳ اردیبهشت‌ماه

همایش مخالفان توافق هسته‌ای با عنوان «دلواپسیم» – شنبه ۱۳ اردیبهشت‌ماه

این کمیته بلافاصله یک نشست خبری برگزار کرد و پرتاب لنگه‌کفش به سمت خودرو حسن روحانی را «دغدغه دلسوزانه دانشجویی – مردمی» عنوان کرد.

به‌نوشته «خبرآنلاین»، «دلواپس» بودن برای مذاکرات هسته‌ای نخستین بار در این همایش مطرح نشده است. روز هجدهم بهمن‌ماه سال گذشته نرم‌افزاری با عنوان «دلواپس ژنو» توسط سردار سعید قاسمی، کسی که بارها از احمدی‌نژاد حمایت کرده بود، در مشهد رونمایی شد و سی‌دی آن را «مؤسسه فرهنگی نرم‌افزاری آرمان» منتشر کرد.

بنا به این گزارش، این نرم‌افزار را می‌توان با قیمت پنج هزار تومان خریداری کرد اما در همایش «دلواپسیم» به‌طور رایگان در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌گرفت.

شرکت‌کنندگان در همایش «دلواپسیم» نگرانی‌های خود درباره توافق هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵ را بیان کردند.

در قطعنامه پایانی این همایش درخواست‌هایی چون «حق غنی‌سازی ایران صراحتا به رسمیت شناخته شود»؛ «مراکز فعلی غنی‌سازی هیچ یک تعطیل نشده و تا مراحل نهایی تکمیل و عملیاتی شوند»؛ «هیچ‌گونه تعهدی برای بازرسی و نظارت بیشتر از معاهدات آژانس صادر نشود»؛ «متن توافقنامه باید به تصویب مجلس و شورای عالی امنیت ملی برسد»؛ «بندهای پیشنهادی توافقنامه به اطلاع عموم برسد»؛ «ستون اصلی تحریم‌ها یعنی تحریم‌های مالی، نقدی و بانکی برداشته شود»؛ مطرح شدند.

بسیاری از بندهای این قطعنامه با آن‌چه در توافقنامه هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵ آمده مغایرت دارند.

«کمیته صیانت از منافع ایران»، برگزارکننده این همایش، حرکت اعتراضی دیگری را نیز سازمان داده است.

این کمیته از مردم خواسته است روز جمعه این هفته که آن را «جمعه دلواپسیم؛ هشدار به تکرار توافق ضعیف» نام‌گذاری کرده، دست به راهپیمایی بعد از نماز جمعه بزنند.

در بیانیه «کمیته صیانت از منافع ایران» به این مناسبت از توافق هسته‌ای باعنوان «عهدنامه‌های گلستان و ترکمنچای» نام برده شده و از ایجاد «فضای مارپیچ سکوت و بالا بردن هزینه برای منتقدان» توسط دولت؛ «پنهان‌کاری و مخفی نگه داشتن مذاکرات»؛ «القای یک پیروزی و دستاورد تاریخی» از مذاکرات هسته‌ای؛ آزاد نشدن «حتی یک دلار» از درآمدهای مسدود شده ایران؛ سخن رفته است.

مخالفان دولت یازدهم در میان نیروهای حکومتی ایران بیش از پیش به رویارویی عمومی روی آورده‌ و بر «فعالیت‌های خیابانی» خود افزوده‌اند.

Share