Share

جلسه نخست رسیدگی به اتهامات مسعود شمس‌نژاد، وکیل دادگستری،  روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت‌ماه در ارومیه برگزار شد.

به مسعود شمس‌نژاد که کارش فقط دفاع از زندانیان سیاسی و عقیدتی بود اتهام عضویت در احزاب غیرقانونی بسته‌اند.

به مسعود شمس‌نژاد که کارش فقط دفاع از زندانیان سیاسی و عقیدتی بود اتهام عضویت در احزاب غیرقانونی بسته‌اند

ریاست این جلسه به عهده قاضی شیخ‌لو بود و بدون صدور حکم پایان یافت.

به‌گفته کمال حسینی، روزنامه‌نگار و مطلع از پرونده، وکالت شمس‌نژاد را صالح نیکبخت، عثمان مزین و عباس جمالی به‌عهده‌ گرفته‌اند.

اتهام این وکیل دادگستری «عضویت در یکی از گروه‌های مخالف و فعالیت تبلیغی علیه نظام» عنوان شده است.

کمال حسینی می‌گوید، مسعود شمس‌نژاد و وکلای وی اتهامات را رد کرده‌اند و جلسه بدون صدور رأی به پایان رسیده است.

به گفته این روزنامه‌نگار، قرار است قاضی شیخ‌لو پس از مطالعه و بررسی دوباره پرونده و اظهارات و دفاعیات شمس‌نژاد و وکلایش رأی خود را صاد کند.

بنا به گزارش‌های منتشر شده، پیشتر مسعود شمس‌نژاد که وکالت تعدادی از زندانیان سیاسی کُرد را به‌عهده داشته است، از کانون وکلا تعلیق شده بود.

شمس‌نژاد در سال ۱۳۹۰ به‌عنوان نامزد انتخابات مجلس ایران ثبت نام کرده بود اما به اتهام هواداری از احزاب کُرد رد صلاحیت شد.

پس از آن در اردیبهشت‌ماه سال جاری بار دیگر برای انتخابات شورای ارومیه ثبت نام کرد، اما این بار در روز ۱۹اردیبهشت‌ماه او را بازداشت و به زندان مرکزی ارومیه منتقل کرده و اتهام‌هایی را به او تفهیم کردند.

این وکیل دادگستری ۳۳ روز بازجویی شد؛ در حالی که کار او فقط دفاع از موکلان و زندانیان سیاسی و عقیدتی بود به او اتهام عضویت در احزاب غیرقانونی بستند و به دلیل این‌که گفته شد گزارش‌هایی در مورد وضعیت زندان ارومیه در اختیار دفتر احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در رابطه با وضعیت حقوق بشر در ایران قرار داده، بدون ارائه هیچ مدرکی، او را متهم به ارتباط و انتقال این اطلاعات به دفتر احمد شهید کردند.

شمس‌نژاد در ۲۲خردادماه از بازداشتگاه ستاد خبری اداره‌ اطلاعات ارومیه به زندان مرکزی ارومیه منتقل و سپس با سپردن وثیقه‌ سنگین یک میلیارد تومانی از زندان آزاد شد.

گفته‌ می‌شود، این وکیل دادگستری در زمان بازداشت از حق تماس و ملاقات با خانواده محروم بوده است.

Share