Share

با این‌که نمایندگان کردستان در مجلس ایران هفت نفر نیروی بومی در عرصه فرهنگ را برای بر عهده گرفتن مدیریت اداره ارشاد در این استان معرفی کرده بودند، گفته می‌شود وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی شخصی غیربومی را برای تصدی این پُست برمی‌گزیند.

به‌گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، خبرها حاکی از آنند که وزارت ارشاد در اوایل هفته آینده مدیری غیربومی را برای اداره ارشاد استان کردستان معرفی خواهد کرد و همین موضوع نارضایتی نمایندگان کردستان در مجلس را برانگیخته است.

حامد قادرمرزی، رئیس مجمع نمایندگان استان کردستان، ضمن اعلام این‌که با مدیر غیربومی برای اداره ارشاد این استان هیچ‌گونه همکاری‌ای نخواهد کرد، گفت: «چگونه ممکن است بدون اطلاع هیچ نماینده‌ای فردی غیربومی برای احراز پست مدیرکلی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان تعیین شود، اما هفت گزینه معرفی شده بومی و آشنا به مسائل فرهنگی کردستان به آسانی رد صلاحیت شوند؟»

وی گفت از برنامه‌های دولت حسن روحانی حمایت می‌کند اما «نمره قابل قبولی به عملکرد دولت در استفاده از نیروهای بومی در کردستان بعد از انتخابات ریاست جمهوری» نخواهد داد.

امید کریمیان، نماینده مریوان و سروآباد در مجلس نیز معتقد است «استفاده از نیروهای بومی کردستان در تغییر دولت‌ها مورد کم‌توجهی قرار گرفته است».

وی از این‌که تاکنون به نیروهای بومی فرصت‌های منطقی و عادلانه داده نشده تا شایستگی خود را نشان دهند اظهار تأسف کرد و گفت: «مگر کردستان با قحطی رجال مواجه است که مدیری غیربومی برای اداره آن به کار گرفته می‌شود.»

سید احسن علوی، نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس نیز گفت: «مجمع نمایندگان کردستان بار‌ها در مورد به‌کارگیری افراد بومی در پست‌های مدیریت استان تذکر داده‌ بودند و این خوب نیست که ما به‌عنوان نماینده مردم در مجلس باشیم، اما از نظرات هیچ کدام از نمایندگان استفاده نشود.»

علوی با اشاره به این‌که حسن روحانی در تبلیغات خود در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری به مسأله رعایت حقوق اقوام و مذاهب مختلف ایرانی توجهی ویژه نشان داد، افزود: «امیدوار بودیم که با نگاه ویژه دولت یازدهم شاهد شکستن تابوهای غلط و معیارهای نادرست که در قانون نیست و بر اساس سلایق به عرفی نادرست درآمده است، باشیم که متأسفانه این‌گونه نشد.»

سالار مرادی، نماینده سقز و بانه در مجلس نیز گفت درباره انتصاب مدیری غیربومی در ارشاد کردستان هیچ صحبتی با نمایندگان کردستان نشده و انتصاب مدیرکل غیربومی «کاملا بر خلاف وعده‌های رئیس‌جمهوری به مردم این استان است».

در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران، نزدیک به ۸۲ درصد واجدین شرایط در کردستان شرکت کردند که حدود ۷۲ درصد به حسن روحانی رأی دادند.

با توجه به رأی بالایی که حسن روحانی در مناطق اقلیت‌نشینی چون کردستان به دست آورد، انتظار می‌رفت مدیریت‌های محلی و حتی پست‌ استانداری‌ها به گزینه‌های مورد نظر و پیشنهادی فعالان اجتماعی در این مناطق داده شود، اما این اتفاق رخ نداد.

علی یونسی، مشاور ویژه روحانی در امور اقوام و اقلیت‌ها، سال گذشته در گفت‌وگویی با روزنامه «ایران» گفت: «تا الان دولت موفق نشده است وزارتخانه یا استانداری‪‌ای را در اختیار اقلیت‪‌های قومی و مذهبی قرار دهد. این به معنای این نیست که در آینده این کار را نخواهد کرد. ولی تا الان در این سطح که مد نظر شما است، موفق نشده است اما در حد معاون کل و معاون وزیر اقداماتی صورت گرفته است.»

با این حال عبدالمحمد زاهدی، استاندار کردستان، که خود غیربومی و اهل بروجرد است، فروردین‌ماه سال جاری در گفت‌وگو با روزنامه ایران گفت: «تلاش ما بر استفاده از نیروهای بومی در این استان است، اگر به جمع انتصاب‌هایی که تا الان در سطح استان، انجام شده نگاه کنید خواهید دید که عمده افراد بومی هستند.»

وی افزود: «از چهار معاونی که استانداری دارد، سه نفر آن‌ها از اهل سنت و بومی هستند، یک نفر غیربومی است که به‌خاطر تجربه و سابقه بالای مدیریتی‌اش مورد توجه ما بوده است.»

Share