Share

آمریکا کمک‌های خود برای یافتن دختران نیجریه‌ای را که توسط گروه تندرو اسلامی «بوکو حرام» ربوده شده‌اند، بیشتر کرد. اعضای یک گروه ویژه آمریکایی در حال حاضر فعالیت خود را در نیجریه آغاز کرده‌اند.

در روزهای اخیر اعتراض‌های گسترده‌ای علیه دولت نیجریه به‌دلیل ناتوانی‌اش در یافتن دختران ربوده‌شده صورت گرفته سات.

در روزهای اخیر اعتراض‌های گسترده‌ای علیه دولت نیجریه به‌دلیل ناتوانی‌اش در یافتن دختران ربوده‌شده صورت گرفته است

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، این گروه ویژه متشکل از نیروهای ویژه پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، و ارتش ایالات متحده است.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت ۱۵ تا ۲۰ سرباز آمریکایی از اشتوتگارت به نیجریه رفته‌اند. وی جست‌وجو برای یافتن دختران ربوده‌شده را «چالشی بزرگ» دانست.

جان ارنست، معاون سخنگوی باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، با بیان این‌که آمریکایی‌ها بیشتر مشاوره می‌دهند، گفت: «ما در حال حاضر به عملیات نظامی فکر نمی‌کنیم.»

بیش از ۲۰۰ دختر ۱۵ تا ۱۸ ساله از سه هفته پیش در مدرسه‌ای واقع در ایالت بورنو ربوده شدند.

به‌رغم جست‌وجوهای گسترده هنوز اثری از آن‌ها یافت نشده است.

ابوبکر شیکاو، رهبر گروه «بوکو حرام» اعلام کرده است که این دختران را می‌خواهد یا به‌عنوان برده بفروشد یا آن‌ها را به ازدواج اجباری وادار سازد.

تاکنون ۵۳ دختر ربوده‌شده توانسته‌اند از دست ربایندگان بگریزند و به‌گفته پلیس ۲۲۳ از آنان همچنان در دست گروه «بوکو حرام» اسیرند.

دولت آمریکا این گروه را در فهرست سازمان‌های ترویستی قرار داده است. وزارت خارجه آمریکا در واشینگتن بر این اعتقاد است که «بوکو حرام»، دختران ربوده‌شده را در گروه‌های کوچکی تقسیم کرده و آن‌ها را به خارج از نیجریه منتقل کرده است.

ربودن دختران نیجریه‌ای خشم بسیاری را برانگیخته است. جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در این‌باره گفت: «جهانیان نه تنها باید این اقدام را محکوم کنند، بلکه هر فعالیت ممکنی را در روزهای آینده برای کمک به نیجریه انجام دهند.»

کری افزود آمریکا هر کاری خواهد کرد تا دختران ربوده‌شده بار دیگر به آغوش خانواده‌های خود بازگردند.

در کنار آمریکا و بریتانیا، کشورهای دیگری چون فرانسه، چین و کانادا اعلام کرده‌اند که حاضرند به نیجریه برای یافتن دختران ربوده‌شده کمک کنند.

مقام‌های دولت نیجریه به‌رغم هفته‌ها جست‌وجو در پی دختران ربوده‌شده نتوانسته‌اند آن‌ها را بیابند.

بوکو حرام از سال‌ها پیش برای برپایی یک حکومت اسلامی در شمال نیجریه که اکثریت آن مسلمان است می‌جنگد و تاکنون ده‌ها عملیات علیه پلیس، ارتش و مقام‌های حکومتی، همچنین دانش‌آموزان و مسیحیان این کشور انجام داده است.

این گروه آموزش در مدارس را «غربی» و رفتن به مدرسه، به‌ویژه توسط دختران را حرام می‌داند.

Share