Share

یک خرس قهوه‌ای که برای درمان از کرمانشاه به پارک پردیسان تهران آورده شده، بیش از ۱۵۰ گلوله ساچمه‎ای در بدن داشته است. این گلوله‌ها منجر به کوری و فلج سمت راست بدن او شده بود. به دلیل اینکه «وضعیت خرس بسیار وخیم بوده، دامپزشک ناچار شد حیوان را خلاص کند.»

ایمان معماریان، دامپزشک سازمان حفاظت محیط زیست در این زمینه به خبرگزاری «میراث فرهنگی» گفت: «یک خرس قهوه‌ای که در روستایی نزدیکی کرمانشاه گرفته شده بود برای مداوا به سازمان محیط زیست آورده شد که به دلیل وخیم بودن وضعیت ناچار شدیم حیوان را با مرگ بدون درد خلاص کنیم.»

وی افزود: «بیشتر از ۱۵۰گلوله ساچمه‌ای در بدن خرس مشاهده شد که یکی از گلوله‌ها وارد مغز شده و منجر به کوری حیوان شده بود و گلوله‌های دیگر سمت راست بدن جانور را فلج کرده بودند.»

این خرس قهوه‌ای ماده بوده و در حدود ۲۵سال سن داشته است.

این دومین مورد از کشته‌شدن خرس‌های قهوه‌ای در سال جدید خورشیدی است. حدود یک ماه پیش نیز یک خرس قهوه‌ای در حوالی کلاردشت مازندران و بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب زمستانی هدف گلوله شکارچیان قرار گرفت و کشته شد.

تخریب زیستگاه خرس قهوه‌ای در ایران موجب شده است تا اتحادیه جهانی حفاظت در گزارش سالیانه خود از وضعیت حیات وحش جهان نام این جانور را از سال ۲۰۰۴، در فهرست گونه‌های «در معرض تهدید» قرار دهد.

Share