Share

خانواده آیت مهرعلی بیگلو، زندانی سیاسی آذربایجانی، می‌گویند، اعتصاب غذای این زندانی آذری وارد بیست‌وششمین روز خود شده است.

آیت مهرعلی بیگلو (یوروش) در ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۱ همراه با چهار فعال دیگر آذربایجانی بازداشت شد.

آیت مهرعلی بیگلو (یوروش) در ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۱ همراه با چهار فعال دیگر آذربایجانی بازداشت شد

روح‌الله مهرعلی بیگلو، برادر آیت مهرعلی بیگلو، به «رادیو زمانه» گفت که هفته گذشته با وی ملاقات داشته‌اند و وضعیت جسمانی‌اش وخیم است.

گفته می‌شود، این زندانی سیاسی از ناحیه کمر دچار آسیب شده و همچنین از ناراحتی معده رنج می‌برد.

روح‌الله مهرعلی بیگلو افزود، قرار است روز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت در پیوند با وضعیت برادرش با دادستان تبریز دیدار کند.

آیت مهرعلی بیگلو (یوروش) در اعتراض به فشار نیروهای امنیتی بر خانواده‌اش، عدم موافقت با انتقال وی به شهر جلفا، محل سکونتش، و محرومیت از مرخصی دست به اعتصاب غذا زده است.

این زندانی سیاسی در ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۱ همراه با محمود فضلی، شهرام رادمهر، لطیف حسنی و بهبود قلی‌زاده، چهار فعال دیگر آذربایجانی بازداشت شد.

آنان که عضو کمیته مرکزی گروه «یئنی‌گاموح» هستند، هر یک به ۹ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند و پس از چند ماه تبعید به زندان رجایی‌شهر کرج، هم‌اکنون در زندان مرکزی تبریز به‌سر می‌برند.

روح‌الله مهرعلی‌بیگلو می‌گوید، این پنج زندانی پیش‌تر در اعتراض به تأیید احکام خود به مدت ۲۸ روز دست به اعتصاب غذا زده بودند.

احمد شهید، گزارشگر سازمان ملل متحد در آخرین گزارش خود از صدور احکام سنگین برای این پنج زندانی آذربایجانی انتقاد کرده بود.

طبق اعلام سازمان «دیدبان حقوق بشر» در سال ۱۳۹۲، اعضای یئنی‌گاموح، که در زبان آذری به‌اختصار «حرکت بیداری ملی آذربایجان جنوبی نوین» است، می‌گویند که‌ «بیش از یک دهه است در کنار سکولاریسم و حق خودمختاری برای آذری‌های ایران به ارتقای هویت فرهنگی و زبان آذری پرداخته‌اند.»

Share