Share

اکنون سه‌هزار و ۱۳۰ایرانی در زندان‌های جهان در حال گذراندن حکم زندان خود هستند.

iranian prisoners

تعدادی از ایرانیان زندانی‌شده در پی تحریم‌ها در مالزی، جمهوری چک، بلغارستان، فیلیپین و آمریکا آزاد شده‌اند (عکس از: خبرگزاری فرانسه-AFP)

به گزارش روزنامه «شرق»، کاظم سجادی مدیر کل اداره ایرانیان وزارت‌ خارجه، ضمن اعلام این نکته به شمار زندانیان در برخی کشورها اشاره کرد. به گفته وی، ۴۵۰ نفر در ترکیه، ۴۵۰نفر در امارات، ۲۴۳ نفر در ترکمنستان، ۲۲۹ نفر در مالزی، ۲۳۶ نفر در عراق، حدود ۲۰۰ نفر در سلیمانیه و اربیل، ۲۴۰ نفر در جمهوری آذربایجان، ۲۲۵ نفر در کویت و ۱۹۴ نفر در ژاپن و ۲۴ نفر در عربستان در زندان به‌سر می‌برند.

بر اساس این گزارش، در سال‌های اخیر تعدادی از ایرانیان زندانی در کشورهای مختلف آزاد شده‌اند. در سال ۱۳۹۰ خورشیدی، ۶۵۶ نفر آزاد شده‌اند، در سال ۱۳۹۱ نیز ۷۰۰ نفر ، و در سال ۱۳۹۲ تعداد زندانیان آزادشده به ۹۰۲ نفر رسید.

او همچنین گفته که تعدادی از ایرانیانی که به دلیل تحریم‌ها در زندان‌ها به سر می‌بردند، آزاد شده‌اند.

این زندانیان در مالزی، جمهوری چک، بلغارستان، فیلیپین و آمریکا زندانی بودند.

مدیر کل امور ایرانیان خارج از کشور در وزارت خارجه، تاکید کرده که بخش بزرگی از انرژی اداره امور ایرانیان خارج از کشور صرف ایرانیانی می‌شود که به‌دلیل ارتکاب یک جرم، در حبس به سر می‌برند.

به گفته وی، این اداره تاکنون با پیگیری‌هایی که انجام داده، توانسته جلوی اعدام زندانیان ایرانی در خارج از کشور را در سال ۱۳۹۲ بگیرد و احکام اعدام به حبس ابد تبدیل کند.

بنا بر اعلام این مقام مسئول، در سال گذشته ایران با ۱۱ کشور تفاهم‌نامه انتقال محکومان امضاء کرده و اکنون با ۲۰ کشور در حال مذاکره در این زمینه است.

در حالی که ۲۲۹ ایرانی در مالزی در زندان به سر می‌برند که ۸۶ نفر آن‌ها حکم اعدام دارند، مالزی هنوز این تفاهم‌نامه را با ایران امضاء نکرده است.

در هفته‌های گذشته مقامات ایرانی ادعا کردند که توانسته‌اند تعداد زندانیان را در مالزی کاهش دهند که این ادعا از سوی فعالان حقوق زندانیان در مالزی رد شد.

Share