Share

سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران با امضاء تفاهم‌نامه‌ای راه را برای همکاری‌‌های مشترک در زمینه گردشگری در طبیعت باز کردند.

Ecotourism_Iran_Environment

سازمان حفاظت محیط زیست تفاهم‌نامه‌ای برای گسترش گردشگری در طبیعت با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری امضا کرد

این همکاری در چارچوب دستیابی به اهداف «سند چشم‌انداز ۲۰ ساله» در بخش گردشگری و به‌منظور توسعه طبیعت‌گردی پایدار و تقویت زیرساخت‌ها در حوزه گردشگری و محیط زیست ایران انجام خواهد شد.

این تفاهم‌نامه روز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت توسط معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، و مسعود سلطانی‌فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور، امضاء شد.

ایران با داشتن جاذبه‌های طبیعی بکر و فراوان از چشم‌اندازهای جنگلی گرفته تا مناطق بیابانی و کوهستانی قابلیت‌های بسیار زیادی برای جذب گردشگران خارجی و داخلی دارد.

با این‌‌حال از این ظرفیت تا به حال استفاده درست و کافی صورت نگرفته و هرگاه سخن از گردشگری به میان آمده، در درجه اول تنها آثار تاریخی و فرهنگی  و یا اماکن مذهبی مورد توجه بوده است.

اکنون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری امیدوار است با جلب حمایت سازمان حفاظت محیط زیست، راه را برای استفاده هرچه بیش‌تر از جاذبه‌های طبیعی ایران باز کند.

اما در همین حال، چگونگی اجرای این تفاهم‌نامه و نحوه حفاظت از محیط زیست و آثار طبیعی مورد پرسش حافظان محیط زیست قرار گرفته است.

این در حالی است که سازمان میراث فرهنگی هنوز به طور کامل نتوانسته از ظرفیت‌های گردشگری آثار فرهنگی و تاریخی استفاده کند، و در برخی موارد نیز رویکردهای «توریستی» باعث آسیب دیدن این آثار شده‌اند.

Share