Share

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران، گفت دو وزارتخانه‌ اطلاعات و دادگستری درباره وقایع بند ۳۵۰ زندان اوین گزارشی تهیه خواهند کرد که از طریق دولت، به اطلاع مردم خواهد رسید.

Evin 1

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، محمدباقر نوبخت در نشستی خبری پس از پایان جلسه هیأت دولت، با اشاره به اهمیت رعایت حقوق شهروندان گفت: «وزارت اطلاعات و وزارت دادگستری قرار است گزارشی درباره وقایع اخیر زندان اوین تهیه کنند.»

این در حالی است که پیش از این گفته شده بود که دولت در این زمینه گزارشی تدوین خواهد کرد. اکنون تاکید شده است که دولت تنها نتیجه بررسی دو وزارتخانه اطلاعات و دادگستری را به مردم گزارش خواهد داد.

نوبخت با اشاره به اینکه اینکه دولت بر رعایت حقوق شهروندی ازجمله شهروندانی که در زندان هستند تاکید دارد گفت: «در راستای تنویر افکار عمومی و این‌که دولت وظیفه نظارتی خود را انجام دهد قرار شد وزارت اطلاعات و وزارت دادگستری بعد از تحقیقات، اطلاعات لازم را در اختیار دولت بگذارند و ما نیز بعد از اینکه این اطلاعات را از این دو وزارتخانه کسب کردیم، جمع‌بندی آنها را به اطلاع می‌رسانیم.»

در روز ۲۸ فروردین‌ماه سال جاری، در حمله مأموران امنیتی و بیش از ۱۰۰ نفر از سربازان گارد سازمان زندان‌ها به بند ۳۵۰ زندان اوین، بیش از ۳۰ زندانی سیاسی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و گروهی از آن‌ها نیز به سلول‌های انفرادی منتقل شدند.

حمله مأموران پس از آن صورت گرفت که زندانیان نسبت به آنچه «برنامه خشن بازرسی» گزارش شده اعتراض کردند.

در پی این اقدام، ۷۴ زندانی سیاسی بند۳۵۰ با انتشار ‌شکایت‌نامه‌ای، خواهان رسیدگی عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران به این حادثه شدند.

با این حال غلامحسین اسماعیلی، رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی هرگونه درگیری و ضرب و شتم زندانیان سیاسی این بند را توسط مأموران و زندانبانان تکذیب کرده بود.

این رویدادها، واکنش‌ گسترده‌ای در افکار عمومی و رسانه‌ها در پی داشتند.

Share