Share

در ادامه بحران بر سر کشته‌شدن کارگران معدن در ترکیه، رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر این کشور کسانی که او را «هو می‌کنند»، شایسته سیلی خوردن دانست. همزمان رسانه‌های ترکیه ویدئویی را منتشر کرده‌اند که در آن اردوغان با یکی از معترضان گلاویز می‌شود.

Erdogan

روز بازدید از سوما، زنی سالخورده نیز مدعی شد که رجب طیب اردوغان شخصاً به صورت او سیلی زده است

خبرگزاری «دوغان» ترکیه، جمعه ۲۶ اردیبهشت ماه، ویدئویی منتشر کرد که در آن بخشی از سفر روز چهارشنبه رجب طیب اردوغان به شهر «سوما» پس از کشته‌شدن  حدود ۳۰۰ تن در معدن این شهر ضبط شده است. در این ویدئو اردوغان با محافظان شخصی و برخی از ساکنان شهر «سوما» در اطراف خود سخن می‌گوید. وی سپس به سمت مرد جوانی می‌رود و می‌گوید: «اگر تو نخست‌وزیر این کشور را هو کنی، سیلی خواهی خورد.»

فاجعه در معدن سوما بدل به خبری جنجالی شده است. از یک سو، بسیاری استانداردهای پایین امنیتی در معدن را مورد انتقاد قرار می‌دهند و دولت را مسئول می‌دانند.

از سوی دیگر، شیوه مدیریت بحران توسط دولت ترکیه بسیار چالش‌برانگیز بوده است. به طور خاص، حواشی مربوط به بازدید اردوغان از شهر سوما خشم بسیاری را برانگیخته است.

در ادامه واکنش مردم شهر سوما  آن‌ها مانع از ادای نماز برای مردگان از سوی اردوغان شدند.

همزمان شهر‌‌های مختلف ترکیه مانند ازمیر، تونجلی، مرسین، آنکارا و استانبول و همچنین برخی دانشگاه‌ها به صحنه اعتراض علیه دولت اسلام‌گرای ترکیه بدل شده است.

روز جمعه ۱۶ مه  دانشکده معدن دانشکده فنی استانبول به اشغال دانشجویان معترض درآمد.

اردوغان یوسف یرکل

تصویر حمله مشاور ارشد اردوغان به یک معترض چپ‌گرا واکنش‌های بسیاری را در پی داشت

یکی از حواشی دیگر این بازدید به عکس‌هایی از مشاور اردوغان، یوسف یرکل، باز می‌گردد که در حال لگدزدن به جوانی معترض است. پیشتر نیز ویدئویی منتشر شده بود که در آن اردوغان بار دیگر معترضی را با سیلی تهدید کرده بود.

با این سخنگوی حزب و توسعه در پاسخ به خبرنگاران ماجرای سیلی زدن اردوغان را تنها یک ادعا خواند و در مورد تصاویر مربوط به لگدزدن مشاور اردوغان اعلام کرد که با یک عکس نمی‌توان قضاوت کرد.

داستان سیلی‌ زدن اردوغان

ویدئوهای بی‌کیفیتی که شهروندان با استفاده از دوربین‌های موبایل و تبلت و به صورت مخفیانه ضبط می‌کنند، چندان محیط و شرایط اتفاقات را به روشنی نشان نمی‌دهند. اما در یکی از همین ویدئوها، اردوغان در حالیکه از میان جمعیت خشمگین‌‌خواهان استعفای او عبور می‌کند، می‌گوید: «بیایید و درست توی صورتم منو هو کنید.»

او سپس داخل سوپرمارکتی می‌شود و کسی را سیلی می‌زند و با او گلاویز می‌شود. سپس محافظان شخصی وی اقدام به ضرب و شتم جوانی می‌کنند.

تانر کوروجا، فرد مربوطه بعدتر در مصاحبه‌ای اعلام کرد که وی اصلاً از «معترضان» نبوده و عمل اردوغان نیز «غیرعمدی» بوده است. او گفت که اردوغان واقعاً نمی‌خواسته به او سیلی بزند. این مرد در مصاحبه با روزنامه «حریت» گفت: «وقتی محافظان نخست‌وزیر شروع به هل‌دادن ما کردند، نخست‌وزیر  به‌شکلی غیرعمدی کاری انجام داد و وقتی داشتم عقب‌عقب می‌رفتم، به صورتم سیلی زد، چرا که از دست جمعیت خشمگین بود و نمی‌توانست خودش را کنترل کند.»

اما داستان سیلی‌های اردوغان به همین‌جا ختم نمی‌شود. روز بازدید از سوما، زنی سالخورده نیز مدعی شد که رجب طیب اردوغان شخصاً به صورت او سیلی زده است. همچنین خبرگزاری دیگری از ترکیه به نقل از دو زن در سوما نوشت که نخست‌وزیر مشتی حواله دختری ۱۵ ساله کرده است، درحالیکه این دختر فریاد می‌‎کشیده: «قاتل پدر من اینجا چه کار می‌کند؟»

بعد از ظهر روز سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت (۱۳ ماه مه) انفجار معدن زغال سنگ در شهر سوما در غرب ترکیه جان حدود ۳۰۰ کارگر را گرفت. این انفجار در در عمق ۱۶۰۰ متری زمین رخ داد.

Share