Share

روابط عمومی وزارت اطلاعات ایران، شنبه ۲۷ اردیبهشت، خبر از انهدام یک تیم کومله در شهرستان مهاباد داده است.

تارنمای وزارت اطلاعات نوشته است، «یک تیم تروریستی در شهرستان مهاباد شناسایی و سه نفر اعضای آن دستگیر گردیدند.»

وزارت اطلاعات گفته، این افراد اقدام به انفجار در مراسم رژه ۳۱ شهریور سال ۱۳۸۹ در شهرستان مهاباد کرده‌اند.

Mahabad

صحنه‌ای از تشییع پیکرهای کشته‌شدگان در انفجار سال ۸۹ در مهاباد

در سال ۱۳۸۹ بر اثر این انفجار، ۱۲ نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

طبق گزارش‌ها، بیشتر قربانیان این رویداد زنان و کودکانی بودند که برای تماشای رژه نیروهای مسلح به مناسبت «هفته مقدس» جمع شده‌ بودند.

آن زمان وحید جلال‌زاده، استاندار استان آذربایجان غربی، گفته بود، دو نفر از کشته‌شدگان همسران فرماندهان ارشد نظامی شهرستان مهاباد بودند.

در گزارش روابط عمومی وزارت اطلاعات آمده است، «بر اساس اعترافات بازداشت شدگان آموزش، تجهیز و تامین مالی این تیم تروریستی از سوی ایادی استکبار جهانی در منطقه و توسط گروهک تروریستی کومله انجام شده است.»

چندی بعد از انفجار، عبدالرسول محمود آبادی، فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا گفته بود «۳۰ نفر از عوامل اصلی و محوری» بمب‌گذاری مهاباد کشته شدند و «یک یا دو نفر از عناصر دخیل در عملیات تروریستی هنوز فراری هستند.»

بر اساس گزارش‌ها، عبدالرسول محمود آبادی، رویداد مهاباد را به «سرویس‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی (موساد) و آمریکا (سیا)» نسبت داده بود.

 واکنش احزاب کرد

پس از انفجار مقامات جمهوری اسلامی عامل اصلی را «ضد انقلاب» و «عوامل رژیم صهونیستی» معرفی کردند.

در واکنش به اظهارات مقامات جمهوری اسلامی، بیشتر احزاب کرد از جمله حزب دمکرات کردستان ایران، حزب کومله‌ کردستان ایران و حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) طی بیانیه‌های جداگانه و مشترک این اقدام را محکوم کردند.

آن زمان، کمال کریمی عضو دفتر سیاسی حزب دموکرات کردستان در پیوند با انفجار مهاباد به زمانه گفته بود: «جمهوری اسلامی طی سی‌سال گذشته سعی کرده جنبش سیاسی و ملی کرد را مخدوش کند. درواقع تلاش بر این دارد که این جنبش را متهم به اعمال تروریستی و ضد انسانی کند.»

در ارتباط با خبر دستگیری این سه نفر تاکنون کومله و یا دیگر احزاب کرد واکنشی نشان نداده‌اند.

موفقیت‌های دیپلماسی و انفجار مهاباد

به دنبال انفجار در رژه نیروهای مسلح، رامین مهمان‌پرست سخنگوی وزارت امور خارجه در سال ۱۳۸۹ این واقعه را «واکنش عوامل رژیم صهیونیستی و حامیان آن» به موفقیت‌های دیپلماسی ایران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک قلمداد کرده بود.

سفر محمود احمدی‌نژاد در ۱۲ اردیبهشت سال ۱۳۸۹، ششمین سفر وی به نیویورک در طول دوران ریاست جمهوری‌اش بود.

مهرداد خوانساری، تحلیل‌گر سیاسی در همین زمینه به زمانه گفته بود: «نکته‌ای که آقای مهمان‌‌پرست گفتند بعید می‌دانم وجود داشته باشد و موفقیتی در نیویورک حاصل نشده است. در ضمن شعارهایی که آقای احمدی‌نژاد یا نظام می‌دهد نزد هیچ‌کس جز خود آنها نوعی موفقیت محسوب نمی‌شود. دلیلی هم دیده نمی‌شود که به قول آنها دولت صهیونیستی بخواهد دست به چنین اقداماتی در چنین شرایطی بزند.»

انفجار در مهاباد واکنش‌های گسترده‌ای به دنبال داشت و از جمله آمریکا این بمب‌گذاری مرگ‌بار را محکوم کرد.

هلاری کلینتون، وزیر خارجه وقت آمریکا با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این رویداد با بازماندگان قربانیان ابراز همدردی کرده بود.

Share