Share

به گفته عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، روزانه ۹ نفر در این کشورجان خود را به خاطر مواد مخدر از دست می‌دهند.

اعتیاد 2

به گفته دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ۲۱ درصد معتادان در ایران دارای تحصیلاتی بالاتر از لیسانس هستند

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، عبدالرضا رحمانی فضلی در همایش اعضای شوراهای مناطق و نواحی ائمه جماعات استان تهران ضمن اعلام این نکته از تخریب حدود ۳۵۰ لابراتوار صنعتی توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر و کشف ۵۷۰ تن مواد مخدر در سال ۱۳۹۲ خبر داد و گفت: «سال گذشته به همین میزان، مواد مخدر در کشور مصرف شده است.»

به گفته این مقام مسئول، گردش مالی حاصل از تجارت مواد مخدر در ایران چهار میلیارد دلار است.

در چند سال اخیر میزان اعتیاد جوانان به مصرف مواد مخدر صنعتی همواره رو به افزایش بوده است.

رحمانی فضلی با اعلام این نکته گفت: «تنوع در مواد مخدر بالا رفته و جوانان برای کمبود استرس، لاغری، ناتوانی جنسی، تمرکز حواس از این گونه مواد استفاده می‌کنند و اگر در گذشته افراد با استفاده از مواد مخدر سنتی نصف یک زمین کشاورزی را شخم می‌زدند، امروزه با استفاده از مواد مخدر صنعتی دچار توهم می‌شوند یا همسر خود را می‌کشند یا به دختر خود تجاوز می‌کنند.»

به گفته دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ۲۱ درصد معتادان در ایران دارای تحصیلاتی بالاتر از لیسانس هستند: «متاسفانه با وجود صرف هزینه بسیار برای ترک معتادان، در بهترین شرایط تنها ۲۰ درصد آنان پاک می‌شوند.»

وی با تاکید بر ضرورت ایجاد اشتغال برای معتادانی که اقدام به ترک اعتیاد کرده‌اند گفت: «۶۳ درصد آنان قبل از اعتیاد دارای شغل بوده‌اند.»

بر اساس این گزارش، ۸۰ درصد مصرف‌کنندگان مواد مخدر، «خرده فروشی» این مواد را نیز برعهده دارند تا بتوانند برای ادامه زندگی، کسب درآمد داشته باشند.

در حال حاضر۷۰ درصد زندانیان را نیز محکومان مواد مخدر تشکیل می‌دهند.

وزیر کشور در این زمینه گفت: «از این تعداد ۴۵ درصد به طور مستقیم و ۲۵ درصد نیز در ارتباط غیر مستقیم با مواد مخدر محکوم شده‌اند.»

رحمانی فضلی با اشاره به بحران‌های روانی و اقتصادی خانواده‌ها گفت: «خانواده های بسیاری به ستاد مبارزه با مواد مخدر مراجعه می‌کنند و تقاضای اعدام یا دستگیری فرزند معتاد خود را دارند که این نشانگر عمق فاجعه و مشکلات مالی، روحی، روانی است که اعتیاد بر اعضای خانواده دارد.»

این مقام مسئول شمار معتادان کشور را یک میلیون و ۳۲۵ هزار نفر اعلام کرد و گفت: «اگر خانواده هرکدام از این معتادان را چهارنفره فرض کنیم حدود ۵/۵ میلیون نفر در کشور به صورت مستقیم درگیر مسئله مواد مخدر هستند.»

بر اساس این گزارش، ۵۳ درصد معتادان متأهل هستند. رحمانی فضلی در این مورد گفت: «این یعنی حدود ۷۰۰ هزار نفر زن همسر معتاد خود را تحمل می‌کنند و اگر خود دچار اعتیاد نشده باشند دچار آسیب‌هایی همچون همسرآزاری و غیره می‌شوند.» 

وی همچنین ادامه داد: «اگر هرکدام از این زنان دارای دو فرزند باشند، یک میلیون و ۴۰۰ هزار فرزند در کشور در چنین خانواده ناهنجاری بزرگ می‌شوند.»

رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر، عامل ۵۵ درصد از میزان طلاق در کشور را اعتیاد عنوان کرد و  گفت: «این آماری است که قوه قضائیه اعلام کرده است. از آنجایی که تمام مطبوعات و رسانه‌ها بر لزوم کاهش طلاق تاکید می‌شود اگر به اعتیاد رسیدگی کنیم ۵۵ درصد آن حل خواهد شد… قوه قضائیه به دنبال افزایش بودجه است تا بتواند پاسخگوی زندان‌هایی باشد که پر شده‌اند. اگر اعتیاد را کنترل کنیم، هم زندان‌ها خالی می‌شود هم مشکل طلاق حل می‌شود.»

گزارش پلیس ایران نشان می‌دهد ۷۰۰ هزار مصرف‌کننده تفننی مواد مخدر نیز در ایران وجود دارد که میانگین سنی آنان ۲۱ سال است. به این ترتیب دست‌کم دو میلیون مصرف‌کننده مواد مخدر در ایران زندگی می‌کنند.

در سال ۱۳۹۲، دوهزار و ۹۵۷ نفر بر اثر سوءمصرف مواد مخدر در کشور جان خود را از دست دادند. از این تعداد دو هزار و ۷۲۷ نفر مرد و ۲۳۰ نفر زن بودند.

بر اساس نتایج یک نظرسنجی مردمی در ستاد مبارزه با مواد مخدر، در سال گذشته، اولین محور نگرانی مردم حوزه مواد مخدر و اعتیاد بوده است.  

این مرکز، «کراک»، «شیشه»، «هروئین» و «تریاک» را از مهم‌ترین مواد اعتیادآور در ایران اعلام کرده، اما الگوی مصرف‌کنندگان هر روز در حال تغییر است و علاقه به مصرف مواد روان‌گردان و صنعتی روزبه‌روز بیشتر می‌شود.

Share