Share

هفته گذشته دو نفر به‌ دلیل ابتلا به یک بیماری مشکوک در بیمارستان البرز کرج جان خود را از دست دادند.

mers-explainer-saudi-arabia-1_79567_600x450

تاکنون در عربستان سعودی به عنوان کانون اصلی این بیماری ده‌ها تن جان خود را به دلیل ابتلا به «مرس» از دست داده‌اند

دکتر حمید درفشی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز به روزنامه شهروند گفت احتمال ابتلای این دو نفر به ویروس سندروم تنفسی خاورمیانه (مرس) در حال بررسی است.

ویروس مرس(MERS) متعلق به خانواده ویروس‌های سرماخوردگی و از خانواده کرونا ویروس است. این ویروس به سیستم تنفسی حمله می‌کند.

این بیماری سپتامبر سال ۲۰۱۲ (مهرماه سال ۱۳۹۲)  کشف شد.

از این ویروس کشنده به عنوان «یکی از خطرناک‌ترین ویروس‌های مرگبار» نام برده می‌شود.

تاکنون در عربستان سعودی به عنوان کانون اصلی این بیماری ده‌ها تن جان خود را به دلیل ابتلا به «مرس» از دست داده‌اند اما این ویروس به برخی دیگر از کشورها نیز وارد شده است.

تشخیص و درمان «مرس»

به گفته حمید عمادی، متخصص بیماری‌های عفونی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران «افراد مبتلا، دچار سرماخوردگی و عفونت تنفسی ساده همراه تب، سردرد و تنگی نفس می‌شوند، به‌تدریج تنگی نفس آنقدر شدید می‌شود که بیمار به بیمارستان مراجعه می‌کند و برای مراقبت بیشتر باید بستری شود.»

حمید عمادی افزود: «این ویروس آن‌قدر قدرتمند عمل می‌کند که کلیه‌ها را از کار می‌اندازد و برای بقای بیمار باید حتما او را دیالیز کرد.»

در همین رابطه، «رویترز» روز جمعه (پنجم اردیبهشت‌ماه) در گزارشی از طرح عربستان برای ساختن واکسن مرس خبر داد. با این حال، متخصصان به رویترز گفته بودند که خبر اجرای چنین طرحی شاید تنها جنبه تبلیغاتی داشته باشد.

به باور متخصصان، نه تنها ساختن واکسن برای ویروس مرس کار بسیار دشواری است، بلکه همچنین واکسیناسیون تمام جمعیت عربستان برای جلوگیری از این بیماری که تنها امکان تاثیرگذاری بر بخش بسیار اندکی از جمعیت را داراست، منطقی به نظر نمی‌رسد. به باور آنها، تنها راه معقول از بین بردن شرایط انتقال این بیماری از حیوانات به انسان و تلاش برای پیشگیری از آن است.

Share