Share

انتخابات ریاست جمهوری اوکراین در روز یکشنبه ۲۵ مه (چهارم خرداد) با موفقیت چشمگیر پترو پوروشنکو همراه شد. وی توانسته است اکثریت آرای شهروندان اوکراینی را به دست بیاورد.

25 may, Ukrain,election2

پترو پوروشنکو، برنده انتخابات ریاست جمهوری اوکراین

طبق گزارش خبرگزاری رویترز پوروشنکو توانسته است براساس ارزیابی‌های انتخاباتی بیش از ۵۵ درصد آراء صندوق‌ها را به خود اختصاص دهد.

پس از وی یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق قرار دارد که توانسته است نزدیک ۱۳ درصد آراء را کسب کند.

این انتخابات درحالی برگزار شد که جدایی‌طلبان مسلح طرفدار روسیه، رأی گیری را در مناطق شرقی این جمهوری سابق اتحاد جماهیر شوروی به تنش کشیده بودند. این مهم‌ترین انتخابات پس از به استقلال رسیدن اوکراین در ۲۳ سال گذشته بود. خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که نشانه‌های اولیه حاکی از مشارکت بالا در انتخابات است.

کاندیدای پیشتاز، پترو پوروشنکو، غول صنعت شکلات سازی وعده نزدیکی‌های بیشتر با غرب داده بود. این وعده‌ها در مقابله با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، داده شده‌اند. همزمان به گزارش خبرگزاری روسیه امروز (راشا تودی)، مسئولان اوکراینی انتخابت امروز را آزاد و منصفانه ارزیابی کرده‌اند که هشت هزار ناظر بر سلامت این انتخابات در کیف نظارت داشتند.

25 may, Ukrain,election9

این در حالی است که مخالفان دولت موقت شرایط خود در کی‌یف را رعب‌انگیز می دانند.

دردسرهای انتخابات در مناطق شرقی

اما غیاب ۱۵ درصد واجدین شرایط در «کریمه» ملحق‌شده به روسیه و دو منطقه در شرق اوکراین که تا روز شنبه جنگ در آن‌ها با شورشیان حامی روسیه ادامه داشت، می‌تواند به نتیجه انتخابات آسیب جدی برساند. این مسأله ممکن است امکانی به کرملین بدهد تا پس از اظهارات پوتین درباره احترام به خواست مردم، مشروعیت پیروز انتخابات را به چالش بکشد. انتخابات ریاست‌جمهوری اوکراین تنها در ۲۰ درصد از مراکز رأی گیری استان روسی‌زبان و صنعتی «دونتسک» در حال برگزاری است. بر اساس گزارش رویترز، ۳.۳ میلیون نفر برای شرکت در انتخابات در این منطقه ثبت نام کرده بودند و رأی‌گیری از آن‌ها از ساعت ۹:۳۰ صبح آغاز شد. هیچ مرکز رأی‌گیری‌ای در شهر اصلی دونتسک باز نشد.

25 may, Ukrain,election10

اما غیاب ۱۵ درصد واجدین شرایط می‌تواند به نتیجه انتخابات آسیب جدی برساند

ناظران انتخاباتی اروپایی به دلایل امنیتی دونتسک را ترک کرده‌ بودند. دلیل این خروج، کمپین “ترور” مسئولان انتخاباتی است که توسط جدایی‌طلبان طرفدار روسیه اعلام شده است. همچنین بعضی از داوطلبان نتوانسته‌اند در انتخابات شرکت کنند. در بعضی موارد، برگه‌های رأی به دلیل نگرانی‌های امنیتی پس از کشته شدن ۲۰ نفر در درگیری‌های روزهای اخیر، به دست مراکز انتخاباتی نرسیده است.

شانس‌های پیروزی

رأی‌گیری در بیشتر مناطق اوکراین از ساعت هشت صبح آغاز شد و ۱۲ ساعت ادامه داشت.

25 may, Ukrain,election11

«یولیا تیموشنکو»، نخست وزیر سابق نزدیک‌ترین رقیب پوروشنکو در انتخابات بود

بنابر نظرسنجی‌ها پوروشنکو، از بالاترین شانس برای پیروزی در انتخابات برخوردار بود. پترو پوروشنکو از حامیان قدرتمند اعتراضات زمستان سال گذشته بر ضد رئیس‌جمهوری مورد حمایت روسیه، ویکتور یانوکوویچ بود.

او به دنبال یک پیروزی سریع در دور اول انتخابات بود که به این هدف دست یافت. «یولیا تیموشنکو» نزدیک‌ترین رقیب پوروشنکو در این انتخابات بود که توانسته تنها نزدیک ۱۳ درصد آراء را کسب کند.

تیموشنکو به خاطر عدم رشد و ناکامی‌های اقتصادی اوکراین پس از فروپاشی شوروی برای بسیاری چهره تفرقه‌برانگیزی محسوب می‌شود.

25 may, Ukrain,election8

او پس از انداختن رأی خود در صندوق گفت که اینک زمان مساعدی برای برگزاری یک همه‌پرسی به منظور پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، برای بازگرداندن صلح به اوکراین است.

روسیه به شدت با پیوستن اوکراین به ناتو مخالف است. تیموشنکو به عنوان رقیب اصلی یانوکوویچ رئیس‌جمهوری مخلوع اوکراین، از اینکه تعداد کمی از ۵ میلیون واجد شرایط شرکت در انتخابات در دونتسک و لوهانسک می‌توانند در انتخابات شرکت کنند، بیشترین بهره را می‌برد.

Share