Share

وزیر خارجه ایران که بعد از ظهر روز دوشنبه ۲۶ مه وارد استانبول شده، در «هتل چراغان» این شهر با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ملاقات کرد.

Ashton-Zarif

ظریف و اشتون در وین

جواد ظریف به همراه عباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی، معاونان خود و حمید بعیدی‌نژاد مدیر کل سیاسی وزارت خارجه به ترکیه رفته است. خبرگزاری ایرنا می‌نویسد که مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه و رضا عامری،مدیرکل خاورمیانه این وزارتخانه نیز جزو همراهان ظریف هستند.

وزیر خارجه ایران  دو روز در استانبول خواهد ماند و پس از آن برای شرکت در اجلاس وزیران خارجه کشورهای غیرمتعهد رهسپار الجزایر می‌شود.

قرار است کاترین اشتون در ضیافت شام کنسولگری ایران در استانبول نیز شرکت کند که ساعت ۲۰:۳۰ به وقت محلی برگزار می‌‌شود.

هدف مذاکرات غیررسمی ظریف و اشتون در استانبول، «بررسی پیشرفت کار» عنوان شده است. به نقل از خبرگزاری «مهر» این دیدار برای جمع‌بندی مذاکرات ظریف و اشتون پیش از ‌آغاز دور بعدی مذاکرات در وین خواهد بود.

مذاکرات وین در ۲۳ اردیبهشت به نتیجه ملموسی دست نیافت و حتی از نظر بسیاری ناظران‌، گفتگویی به بن‌بست رسیده تلقی شد. برنامه موشکی ایران، تعداد سانتریفوژهای فعال و رآکتور آب سنگین اراک از جمله نکات مناقشه‌برانگیز این مذاکرات خوانده شدند.

در این فاصله، گزارش فصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر شد که همکاری ایران با بازرسان این ‌آژانس و آمادگی برای پاسخگویی به برخی پرسش‌ها از جمله آزمایش‌های انفجاری در سطح بزرگ را تایید می‌کند.

قرار است دور بعدی مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در ۲۶ تا ۳۰ خرداد در وین تشکیل شود.

توافق شش ماهه ژنو تا این زمان به پایان می‌رسد و لازم است تا آن موقع، پیش‌نویس توافق‌ جامع تهیه شده باشد.

Share