Share

انتخابات ریاست جمهوری مصر روز دوشنبه (۲۶ ماه مه / ۵ خردادماه) در میان تدابیر شدید امنیتی آغاز شد.

یکی از حوزه‌های رأی‌گیری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ مصر ـ روز دوشنبه ۲۶ ماه مه (۵ خردادماه)

یکی از حوزه‌های رأی‌گیری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ مصر ـ روز دوشنبه ۲۶ ماه مه (۵ خردادماه)

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، در این انتخابات عبدالفتاح السیسی، وزیر دفاع پیشین و فرمانده سابق ارتش مصر و حمدین صباحی، رهبر چپگرای جنبش مردمی کاندیدا و۵۳ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر واجد شرایط رأی دادن هستند.

انتخابات ریاست جمهوری مصر روز سه‌شنبه (۲۷ ماه مه / ۶ خردادماه) ادامه خواهد داشت.

عدلی منصور، رئیس‌جمهوری موقت مصر پیش از این اطمینان داد که این انتخابات با موفقیت برگزار خواهد شد.

طبق اعلام کمیته عالی انتخابات ریاست جمهوری مصر دست‌کم ۱۶ هزار قاضی از دادگاه‌های این کشور و دادستان کل و هیأت‌های قضایی بر ۱۳ هزار و ۸۹۹ کمیته انتخاباتی نظارت خواهند داشت.

همچنین پنج سازمان و هیأت‌ جهانی و ۷۹ سازمان و جمعیت داخلی نیز بر این انتخابات نظارت دارند.

عبدالفتاح عثمان، معاون وزیر کشور مصر در امور رسانه‌ها، در مورد امنیت این انتخابات گفت: «۲۲۰ هزار نیروی پلیس و گروه‌های دیگر امنیت انتخابات را تأمین خواهند کرد.»

مصری‌هایی که در خارج از این کشور زندگی می‌کنند پیش از این رأی خود را به صندوق‌ها ریخته‌اند. بر اساس آمار منتشرشده در این رأی‌گیری عبدالفتاح السیسی با ۳۱۳ هزار و ۸۳۵ رأی ۵۲ / ۹۴ درصد از آراء را به‌دست آورده و حمدین صباحی نیز با ۱۷ هزار و ۲۰۷ رأی ۴۸ / ۵ درصد از آراء را کسب کرده است.

عبدالفتاح السیسی، وزیر دفاع پیشین و حمدین صباحی، سیاستمدار چپگرا، دو کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴  در مصر.

عبدالفتاح السیسی، وزیر دفاع پیشین و حمدین صباحی، سیاستمدار چپگرا، دو کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ در مصر

عبدالفتاح السیسی ۵۹ ساله که برای شرکت در این انتخابات از سمت نظامی خود کناره‌گیری کرده، ۱۱ ماه پیش محمد مرسی، رئیس‌جمهور اسلامگرای مصر را سرنگون کرد. السیسی وعده داده است که آرامش را به کشور باز خواهد گرداند.

حمدین صباحی سیاستمدار و روزنامه‌نگار چپگرای ۶۰ ساله در دوران حکومت انور سادات و حسنی مبارک ۱۷ بار زندانی شد و از فعالان انقلاب ۲۰۱۱ مصر بود. صباحی در انتخابات ریاست‌جمهوری مصر در سال ۲۰۱۲ در حالی که حزب مهمی از او حمایت نمی‌کرد با ۲۱٫۵ درصد آراء در رتبه سوم قرار گرفت و شگفتی کارشناسان سیاسی را برانگیخت. حمدین صباحی نیز از مخالفان سرسخت اخوان‌المسلمین است.

خبرگزاری فرانسه از محبوبیت بالای عبدالفتاح السیسی پس از سرکوب بی‌امان و خونین علیه طرفدار مرسی، از جمله گروه اخوان‌المسلمین، نوشته و افزوده است برای بیشتر مصری‌ها السیسی مرد قدرتمندی است که با گذشت سه سال «هرج‌ومرج» پس از سرنگونی حکومت حسنی مبارک در سال ۲۰۱۱، ثبات را به کشور باز خواهد گرداند.

اما برای مخالفان وی، پس از سرنگونی محمد مرسی و سرکوب اسلامگرایان، ارتش با انتخابات خود قصد دارد قدرت را در سراسر کشور به چنگ آورد.

به‌گفته مدافعان حقوق بشر دولت موقت مصر خودکامه‌تر از حکومت حسنی مبارک عمل کرده است.

از نظر مخالفان عبدالفتاح السیسی، ارتش با انتخابات خود قصد دارد قدرت را در سراسر کشور به چنگ آورد.

از نظر مخالفان عبدالفتاح السیسی، ارتش با انتخابات خود قصد دارد قدرت را در سراسر کشور به چنگ آورد

ائتلاف ملی حمایت از مشروعیت که از محمد مرسی پشتیبانی می‌کند، از طرفداران خود خواسته است تا اعتراض‌های خود را در روزهای انتخابات تشدید کرده و «ریاست خون» را تحریم کنند.

جنبش جوانان ۶ آوریل، گروه فیس‌بوکی مصری که در سرنگونی حسنی مبارک نقش داشت و از آزادی بیان دفاع می‌کند نیز این انتخابات را تحریم کرده است.

حزب مصر قدرتمند به رهبری عبدالمنعم ابوالفتوح که از احزاب چپ معتدل به شمار می‌رود و عناصری با گرایش‌های اسلامی و لیبرال را در خود جای داده نیز اعلام کرده است که در انتخابات شرکت نمی‌کند.

ابوالفتوح یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری مصر در سال ۲۰۱۲ بود.

عبدالفتاح السیسی صبح روز دوشنبه در میان تشویق طرفدارنش، رأی خود را در مدرسه خلفای راشدین قاهره به صندوق انداخت.

طرفداران وی حوزه رأی‌گیری مدرسه ملی الجیزه تجمع کرده و شعارهایی در حمایت از السیسی سردادند.

حمدین صباحی، نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری مصر نیز صبح دوشنبه رأی خود را به صندوق انداخت.

Share