Share

گروهی از نمایندگان مجلس در روز دوشنبه، ۵ خرداد، نامه‌ای به علی لاریجانی، رئیس مجلس نوشته و از کمیسیون اصل نود، سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات و کمیسیون اقتصادی خواسته‌اند پرونده رانت ۶۵۰ میلیون یورویی را با سرعت و دقت بیشتری پیگیری کنند.

majles

 

پرونده مورد نظر به برخوداری واردکننده‌ای از اعتبار ویژه و بدون تعهد بانک مرکزی باز می‌گردد.

شرکت «سپید استوار آسیا» که ۶۰ درصد واردات نهاده‌های دامی و دانه‌های روغنی به ایران را در اختیار دارد، دریافت کننده این رانت و بانک مرکزی، وزارت صنعت و معدن و دولت روحانی متهم به همکاری در ارائه تسهیلات به این شرکت هستند.

خبر این موضوع را احمد توکلی، نماینده اصولگرای تهران در پنج ماه قبل اعلام کرد.

او حتی در ۲۹ اردیبهشت، با برگزاری کنفرانسی مطبوعاتی، دولت را به تحویل پرونده به مراجع قضایی تهدید کرد.

یک روز پس از این کنفرانس‌، رئیس بانک مرکزی در توضیح به مجلس، پرداخت این رانت به شرکت سپید استوار ‌آسیا را تکذیب کرد، ولی به‌طور تلویحی، تفاهم‌نامه‌ای در این زمینه را پذیرفت. توکلی نیز از پاسخگویی بانک مرکزیی ابراز رضایت کرد.

عقب‌نشینی سریع دولت و توکلی در این پرونده، شائبه سیاسی بودن پرونده‌های فساد اقتصادی و بده‌ بستان‌ در این پروند‌ه‌ها را دامن زد.

نامه ۱۵۰ نماینده مجلس به نهادهای ذیربط برای به جریان افتادن دوباره این پرونده، پس از اعدام مه‌آفرید خسروی نوشته شده است.

به نظر می‌رسد سرنوشت متهم ردیف اول «اختلاس بزرگ»، موج جدیدی در مناقشات جناح‌های سیاسی در ایران  و پرونده‌های رانت‌خواری را دامن بزند.

در همین زمینه،  امیرعباس سلطانی،  نماینده مجلس ایران عنوان کرده که اعدام امیرخسروی، هشداری به  بابک زنجانی نیز بود.

Share