Share

مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی که پیش از این خواستار همکاری دولت برای تحویل گرفتن پیکر ریچارد فرای، ایران‌شناس آمریکایی، خاکسپاری او و ساخت آرامگاهی برای وی در پل خواجو در اصفهان شده بود، مراسم بزرگداشت فرای را لغو کرد.

ریچارد نلسون فرای هفتم فروردین‌ماه در سن ۹۴ سالگی در شهر بوستون آمریکا درگذشت.

ریچارد نلسون فرای هفتم فروردین‌ماه در سن ۹۴ سالگی در شهر بوستون آمریکا درگذشت

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، کاظم موسوی بجنوردی، رئیس مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی، ضمن تأکید بر لزوم تجلیل از ریچارد فرای گفته است، بنا به نظر و تصمیم شورای عالی علمی مرکز، مراسم بزرگداشت وی به بعد از خاکسپاری او موکول خواهد شد.

کاظم موسوی بجنوردی، فروردین‌ماه سال جاری در سه نامه جداگانه به حسن روحانی، رئیس جمهوری، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و همچنین به رسول زرگرپور استاندار اصفهان، به عنوان وصی ریچارد فرای خواهان اجرای وصیت او مبنی بر خاکسپاری‌اش در اصفهان شده بود.

بجنوردی ۲۶ اردیبهشت‌ماه امسال در یادداشتی در وب‌سایت مرکز دایره‌المعارف اسلامی نوشت: «راجع به دفن او (فرای) در اصفهان هنوز مأیوس نشده‌ام. در این‌باره، ظاهرا پیشنهاد شده است که در قبرستان ارمنیان اصفهان یا در شیراز یا در قبرستان زردشتیان یزد دفن شد.»

ریچارد نلسون فرای هفتم فروردین‌ماه در سن ۹۴ سالگی در شهر بوستون آمریکا درگذشت.

فرای وصیت کرده بود که در اصفهان، در کنار زاینده‌رود به خاک سپرده شود.

برخی از اصولگرایان افراطی در ایران با اجرای وصیت این ایران‌شناس مخالفت کردند. این مخالفت‌ها به صحن علنی مجلس نیز کشیده شد و سرانجام، پنج‌شنبه ۲۱فروردین‌ماه (۱۰آوریل) عده‌ای از مخالفان این اقدام در بیانیه‌ای تهدید کردند که اگر ریچارد فرای در اصفهان به خاک سپرده شود، جنازه او را خوراک سگان گرسنه خواهند کرد.

به‌دلیل این مخالفت‌ها هنوز پیکر ریچارد فرای برای خاکسپاری به ایران منتقل نشده و هنوز روشن نیست که آیا او در جایی دیگر دفن شده یا هنوز در سردخانه است.

Share