Share

ولادیمیر پوتین و فرانسوا اولاند رؤسای جمهور روسیه و فرانسه، روز پنجم ژوئن (۱۵ خردادماه) در پاریس دیدار کرده و در مورد اوکراین مذاکره خواهند کرد. پوتین همچنین در فرانسه با باراک اوباما و آنگلا مرکل نیز دیدار می‌کند.

ولادیمیر پوتین برای شرکت در جشن هفتادمین سالگرد فرود نیروهای متفقین، به فرانسه سفر خواهد کرد.

ولادیمیر پوتین برای شرکت در جشن هفتادمین سالگرد فرود نیروهای متفقین، به فرانسه سفر خواهد کرد

به‌گزارش رویترز، روز سه‌شنبه (۶ خردادماه / ۲۷ ژوئن) فرانسوا اولاند خبر دیدار خود با پوتین را در حاشیه نشست سران کشورهای اتحادیه اروپا در بروکسل اعلام کرد. وی گفت این دیدار به‌مناسبت سفر ولادیمیر پوتین به فرانسه برای شرکت در جشن هفتادمین سالگرد فرود نیروهای متفقین در ششم ژوئن ۱۹۴۴، صورت می‌گیرد. کرملین روز چهارشنبه (۷ خردادماه / ۲۸ ژوئن) این خبر را تأیید کرد.

یوری اوشاکوف، مشاور وزارت امور خارجه روسیه، گفت: «شامگاه پنجم ژوئن رؤسای جمهور دو کشور مذاکراتی در مورد مسائل دوجانبه و بین‌المللی اساسی، از جمله بحران اوکراین، خواهند داشت.

بسیاری از رهبران کشورهای جهان، از جمله باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در ضیافت شام پنجم ژوئن در کاخ الیزه شرکت خواهند داشت.

حضور ولادیمیر پوتین از سوی منابع رسمی فرانسه هنوز تأیید نشده است.

روز ششم ژوئن پوتین با اوباما و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در قلعه «بنوویل» در «کالوادوس» صبحانه خواهد خورد و سپس در کنار دیگر رهبران سیاسی در مراسم «ویستره‌آم»، یکی از سواحلی که نیروهای متفقین در جنگ دوم جهانی به آن وارد شدند، شرکت خواهد کرد.

یوری اوشاکوف توضیح بیشتری نداد که پوتین با دیگر رهبران کشورهای جهان دیداری خواهد داشت یا خیر.

دیدار در کاخ الیزه، نخستین دیدار رئیس‌جمهوری روسیه با یک رهبر از کشورهای غربی پس از پیوستن کریمه به روسیه در ماه مارس گذشته است.

اگر چه از زمان آغاز بحران در اوکراین پوتین چند بار تلفنی با همتایان غربی خود صحبت کرده است، اما  از بازی‌های المپیک زمستانی در سوچی روسیه که در ماه فوریه برگزار شد پوتین با هیچ کدام از رهبران غرب دیدار رو در رو نداشته است.

آخرین سفر ولادیمیر پوتین به پایتخت‌های غربی به نشست سران اتحادیه اروپا و روسیه در ژانویه گذشته در بروکسل بازمی‌گردد.

Share