Share

در آستانه فرارسیدن «روز جهانی محیط زیست»، حسن روحانی با کارکنان و کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست ایران دیدار کرد و به انتقادهای امام جمعه‌های تهران و مشهد نیز واکنش نشان داد.

Hassan Rohani_Environment

روحانی در جمع کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست از کمبود آب و بحران دریاچه ارومیه به عنوان معضلاتی جدی نام برد

رئیس جمهوری ایران، صبح روز شنبه ۱۰ خرداد در محل این سازمان واقع در پارک پردیسان تهران حضور یافت. روحانی در مورد برخی ضرورت‌های زیست محیطی کشور از جمله مساله کمبود منابع آبی، دریاچه ارومیه و مساله ریزگردها نیز سخن گفت.

وی همچنین به سخنان احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد و احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران که با گفته رئیس جمهوری ایران مبنی بر این که «نمی‌توان به زور مردم را به بهشت فرستاد»، مخالفت کرده بودند، واکنش نشان داد. او از «عده‌ای متوهم» سخن به میان آورد. دو امام جمعه مشهد و تهران گفته بودند که مأموریت حکومت به بهشت بردن مردم حتی به «زور شلاق» است.

به گفته روحانی طی سال‌های گذشته خطاهایی از جمله در زمینه مکان‌یابی صحیح برای توسعه و ساخت مسکن، صنعت و همچنین جاده سازی صورت گرفته است، زیرا گرچه مکانی که برای مسکن‌سازی و صنعت انتخاب می‌شد می‌بایست کمترین صدمه را به محیط زیست می‌زد، اما  در عمل زمین‌های زراعی و باغ‌ها به مسکونی تبدیل شد.

حسن روحانی از دریاچه ارومیه نیز به عنوان یکی از مشکلات بسیار بزرگ نام برد و گفت: «اگر به دریاچه رسیدگی نشود، زندگی ۱۴ میلیون نفر به خطر می‌افتد و اگراین دریاچه خشک شود طوفان‌های نمک شروع می‌شود که زندگی مردم را به خطر می‌اندازد.»

او در این رابطه به اقداماتی اشاره کرد که پس از روی کار آمدن دولت جدید برای نجات دریاچه آغاز شده است.

به گفته روحانی گرچه دولت یازدهم به وعده خود پایبند ماند و مساله دریاچه ارومیه را در اولین جلسه کاری خود مطرح کرد، اما دولت در هیچ یک از مسائل مهم اجتماعی و زیست محیطی خودش به تنهایی نمی‌تواند مشکلات را حل کند، بلکه دولت می‌تواند تسهیلات لازم را فراهم کند و مردم را حمایت کند چرا که این مهم، کار مردم است.

 مسأله بنزین غیر‌استاندارد

او همچنین به نقش بنزین‌های غیر‌استاندارد در افزایش میزان آلودگی هوای تهران اشاره کرد و گفت دولت و به ویژه سازمان حفاظت محیط زیست تلاش زیادی برای تغییر نوع بنزین انجام دادند و نتایج آن امروز مشخص شده است.

مساله بنزین‌های غیر‌‌استانداردی که در واحدهای  پتروشیمی تولید می‌شدند یکی از مسائل حساسی است که تا پیش از این مورد اختلاف نظر عمیق سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نفت بود.

در حالی‌که سازمان محیط زیست بر سرطان‌زا بودن این بنزین‌ها تاکید داشت، وزارت آن‌ها را استاندارد ارزیابی می‌کرد. تنها در ماه‌های گذشته سرانجام وزارت نفت نیز با پذیرفتن غیر‌‌استاندارد بودن آن‌ها، دستور توقف تولید این بنزین‌ها را صادر کرد.

حسن روحانی در مورد مساله ریزگردها نیز به ملاقات خود با نخست وزیر عراق اشاره کرد و گفت در آن دیدار بیشتر زمان بحث روی مساله مهار ریزگردها متمرکز بود و در حالی که نخست وزیر عراق به لزوم مقابله با تروریسم اشاره می‌کرد من می گفتم با «تروریسم ریزگردها» چه کنیم چون آن هم نوعی تروریسم است.

تخلف در ویلا‌سازی

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به تخلفاتی اشاره کرد که پیش‌تر و ظاهرا بر اثر اعمال نفوذ در محدوده سد کرج انجام شده بود.

او با اشاره به این‌که زمانی مشکل آب آشامیدنی در تهران به همین دلیل حاد شده بود گفت: «وقتی پیگیری کردیم، دیدیم که روی دریاچه سد کرج  حدود ۲۴۰ خانه شناور ساخته‌اند و در آن  زندگی می‌کنند که البته من نمی‌گویم که متعلق به چه کسانی بود. در آن زمان به عنوان شورای عالی امنیت ملی وارد عمل شدیم و همه رستوران‌های لبه دریاچه را تخریب کردیم و خانه‌های روی دریاچه را جمع کردیم و به خاطر دارم که در آن روزها تلفن دفترم زنگ می خورد که چرا این اقدامات انجام می‌شود اما بعد از اینکه یک سال خون دل خوردیم همه آنها را از بین بردیم.»

Share