Share

جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران، از آتش‌سوزی در یک کارگاه چوب‌بری در جنوب شهر تهران خبر داد. در این آتش‌سوزی یک جوان ۱۶ساله جان سپرد.

kar

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ملکی با اعلام این خبر گفته که این حادثه روز جمعه نهم خردادماه سال جاری (۱۳۹۳) یک کارگاه چوب‌بری و نجاری در سوله‌ای به مساحت ۵۰۰ متر مربع رخ داده است: «پس از حضور آتش نشانان در محل مشاهده شد که حریق در اتاقک ۲۰متری محل استراحت چهار کارگر افغان رخ داده است.»

وی  بی اشاره به نام این کارگر نوجوان، نشت گاز از سیلندر ۱۱کیلویی و وقوع یک انفجار خفیف را علت وقوع این حریق اعلام کرده و گفته است: «سه کارگر ۲۰، ۲۵و ۳۵ ساله افغان در جریان این حادثه آسیب دیده‌اند، اما خود را به بیرون از اتاقک رساندند، اما یک کارگر ۱۶ساله در میان شعله‌ها باقی مانده بود.»

به گفته سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران، «آتش نشانان پس از اطفای حریق با پیکر سوخته این کارگر ۱۶ساله روبه‌رو شدند و وی را به عوامل اورژانس تحویل دادند. آن‌ها نیز پس از بررسی علائم حیاتی، مرگ این کارگر را تائید و اعلام کردند».

علت دقیق و قطعی این حادثه در دست بررسی است.

میزان مرگ ناشی از حوادث حین کار در ایران رو به افزایش است. با این حال بیمه آن‌ها همواره با چالش‌هایی روبه‌رو بوده است و سازمان‌های بیمه‌گر به‌طور عمده از بیمه این کارگران خودداری می‌کنند.

۵۱درصد حوادث شغلی که منجر به مرگ کارگران می شود، مربوط به حوزه ساختمان است. علاوه بر این آتش سوزی، سقوط از بلندی، برخورد جسم سخت و برق گرفتگی از عمده‌ترین دلایل مرگ در حوادث کاری ایران عنوان شده‌اند.

تقویت بازرسی برای تامین امنیت محیط کار و تاکید بر آموزش و گسترش فرهنگ ایمنی‌خواهی از جمله نکاتی است که می‌تواند در کاهش حوادث کار موثر باشد.

Share