Share

در حالی آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، حمایت خود را از ریاست ژان کلود یونکر بر کمیسیون اروپا اعلام کرده است، دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا تلاش‌ بسیار زیادی به خرج داده تا مانع ریاست یونکر شود.

jean-claude-juncker-

آنگلا مرکل (سمت راست) و ژان کلود یونکر (سمت چپ)

به گزارش روزنامه بریتانیایی «گاردین»، صدراعظم آلمان در سخنرانی خود در کنگره ملی کاتولیک‌ها در شهر رگنسبورگ آلمان گفت: «اکنون من تمام مذاکرات را با این هدف رهبری خواهم کرد که ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا شود».

دو حزب متبوع مرکل و یونکر از اعضای بلوک حزب مردم اروپا (ا پ پ) هستند. حزب راست میانه مردم اروپا، همچون در دوره‌های قبلی، بالاترین میزان آراء را در انتخابات اخیر پارلمان اروپا از آن خود کرد.

دیوید کامرون که حزب محافظه‌کار او سال ۲۰۰۹ بلوک ا پ پ را ترک کرد، همراه با نخست‌وزیران دو کشور مجارستان و سوئد با ریاست یونکر مخالفت کرده‌اند و برای انتخاب نامزدی اصلاح‌طلب‌تر لابی‌های خود را به راه انداخته‌اند. آنها به دنبال کسی می‌گردند که بتواند پیش‌برنده اصلاحات در ساختار اتحادیه اروپا باشد.

انتخابات پارلمان اروپا امسال با قدرت‌گرفتن گروه‌های راست افراطی «زلزله‌ای سیاسی» به وجود آورد و پس از آن، آنگلا مرکل همان ابتدا در پاسخ به پرسش‌های مربوط به ریاست کمیسیون اروپا نتوانست حمایت همیشگی خود از یونکر را تکرار کند.

او گفته بود «هر چیزی امکان‌پذیر است» و در کنار او، فرانسوا اولاند و دیوید کامرون نیز به شدت از نیاز به اصلاحات در ساختار سیاسی اروپا سخن گفته بودند.

اینکه اکنون مرکل به صراحت از انتخاب یونکر پشتیبانی کرده است، شاید به خاطر انتقاد گسترده مطبوعات آلمان از گفته‌های دوپهلو و ناروشن او بوده باشد.

مارتین شولتس، سیاستمدار سوسیال‌ دموکرات آلمانی که ریاست پارلمان اتحادیه اروپا را نیز بر عهده داشته، نامزد دیگر ریاست کمیسیون اروپا است.

انتقاد یورگن هابرماس از مخالفت با یونکر

juergen_habermas-data

یورگن هابرماس

یورگن هابرماس، فیلسوف آلمانی نیز پیشنهاد فرد دیگری جز دو نامزد فعلی به عنوان رئیس کمیسیون اروپا را به نقد کشیده است.

او در گفت‌وگو با «فرانکفورتر آلگماینه‌ تسایتونگ»، روزنامه آلمانی گفت: «اگر این گروه [شورای اروپایی] واقعاً کس دیگری را جز دو نامزد اصلی معرفی شده  [مارتین شولتس و ژان کلود یونکر] پیشنهاد کند، تیری به قلب پروژه اتحادیه اروپا شلیک کرده‌اند. در صورت رخ‌دادن چنین اتفاقی، نمی‌توان انتظار داشت که هیچ یک از شهروندان اروپا از این پس خودشان را درگیر انتخابات اروپایی دیگری بکنند. بنا بر دلایل حقوقی و سیاست قانون اساسی اتحادیه اروپا، من چنان عملی را نوعی تخریب‌گری ناموجه می‌دانم و کاملاً بلاموضوع است».

شرکای ائتلافی مرکل از حزب سوسیال دموکرات نیز فشار بسیار زیادی بر او اعمال کرده بودند تا از یونکر به عنوان نامزد اصلی حمایت کند.

پس از سخنرانی مرکل، یاسمین فهیمی، دبیر کل ایرانی‌تبار حزب سوسیال دموکرات آلمان از موضع وی استقبال کرد. وی اظهار داشت: «هر کار دیگری به جز حمایت از انتخاب یونکر فریب‌دادن رأی‌دهندگان خواهد بود».

ژان کلود یونکر کیست؟

ژان کلود یونکر  ۶۰ ساله سیاست‌مدار و نخست‌وزیر سابق لوکزامبورگ، از شهرت بالایی برخوردار است.

او در سن ۲۰ سالگی با مدرک وکالت، وارد حزب سوسیال مسیحی لوکزامبورگ شد و به این شکل فعالیت سیاسی خود را آغاز کرد.

در ۲۹ سالگی به وزارت رسید و در سن ۴۰ سالگی ریاست دولت را به دست آورد و تا ۱۸ سال و ده ماه بعد این سمت را ترک نکرد تا اینکه بخاطر یک رسوایی مرتبط با جاسوسی تحت فشار برای ترک این پست قرار گرفت.

یونکر از طراحان پیمان ماستریخت است که به پایه‌گذاری پول واحد اروپایی منجر شد. او در سال ۲۰۰۵ به «آقای یورو» مشهور شد و ریاست «گروه یورو» را بر عهده گرفت.

ژان کلود یونکر، در انتخابات ۲۰۱۴ پارلمان اروپا، نامزد حزب مردم اروپا بود. این حزب مانند دور قبل در انتخابات توانست بیشترین آرا را به دست آورد و از مجموع ۷۵۱ کرسی پارلمان، ۲۱۲ کرسی را از آن خود کند.

پس از آن اتحاد پیشرو سوسیالیست‌ها و دمکرات‌ها ۱۸۵ کرسی و بقیه احزاب و گروه‌ها نیز زیر ۱۰۰ کرسی را در اختیار گرفته‌اند.

Share