Share

به ازای هر دانش‌آموز نیم متر مربع فضای آموزشی نیمه‌تمام در ایران وجود دارد و سیاست جدی وزارت آموزش و پرورش، تکمیل این پروژه‌های نیمه‎تمام با همراهی مردم است.

مدرسه 1

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مرتضی رئیسی، معاون وزیر آموزش و پرورش از مردم کمک خواسته است تا به جای شروع پروژه‌های جدید، پروژه‌های نیمه تمام را در دستور کار قرار دهند.

این مقام مسئول ضمن طرح این نکته از ساخت ۵۷۰۰ کلاس درس توسط خیرین مدرسه‌ساز خبر داده است.

بر اساس این گزارش، ساخت ۳۱ هزار کلاس درس با زیر بنای شش میلیون متر مربع در دست اجرا قرار دارد.

از کل این پروژه‌های آموزشی در کشور، ۲۰ درصد توسط افراد خیر انجام می‌شود و بقیه نیز باید با مشارکت دولت و خیرین مدرسه‌ساز به سرانجام برسد.

به گفته رئیسی، برای تکمیل ۳۱ هزار کلاس درس در کشور به سه هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز هست. رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور امیدوار است با اعتباراتی که در قالب قانون بودجه سال ۱۳۹۳ به تصویب رسیده است بخشی از این پروژه‌ها به بهره‌برداری برسد.

بر اساس مصوبه قانون بودجه سال ۱۳۹۳ این اجازه به وزارت آموزش و پرورش داده شده است که پروژه‌های نیمه‎تمام را به «خیرین مدرسه‌ساز» واگذار کند.

آموزش و پرورش در ایران با بحران‌های جدی روبه رو است. علاوه بر کمبود فضا و امکانات آموزشی در نقاط مختلف کشور، با کمبود ۵۰ هزار نیرو، به ویژه در مرحله ابتدایی روبه‌رو است و در عین حال ۵۸ هزار نیروی مازاد در آموزش و پرورش وجود دارد که هیچ فعالیت آموزشی و پرورشی‌ای ندارند.

Share