Share

خبرها از ترکیه حاکی است که شنبه ۳۱ مه (۱۰ خرداد)، چند ساعت پیش از قرار تعیین‌شده برای راهپیمایی اعتراض‌آمیز در پارک گزی، درگیری‌ها بین پلیس و مردم در شهرهای مختلف آغاز شده است.

31may. turkey.gazi3

دستگیری دو نوجوان توسط پلیس لباس شخصی در استانبول

بنا بر اعلام قبلی شبکه «همبستگی تقسیم» قرار بود امروز درسالگرد اعتراض‌های جنبش «اشغال گزی»، تجمعی اعتراضی در میدان تقسیم صورت بگیرد.

این درگیری‌ها در حالی آغاز شدند که به گزارش پایگاه خبری «حریت»، ۲۵ هزار مأمور پلیس همراه با ۵۰ ماشین آب‌پاش برای جلوگیری از اعتراض‌ها به کار گرفته شد‌ه‌اند.

پلیس استانبول مرخصی تمام پرسنل خود را از روز جمعه، ۳۰ مه (۹ خرداد) لغو کرده و ساعت‌های شیفت کاری افسران پلیس را تا ۱۲ ساعت افزایش داده است.

از ۱۱ استان دیگر ترکیه نیز مأموران پلیس به استانبول عازم شده و به نیروهای پلیس این شهر پیوسته‌اند.

با این همه، در حالی‌که پلیس از صبح امروز راه‌های منتهی به پارک گزی را بسته بود، معترضان گرد هم آمدند و درگیری‌هایی نیز رخ داد.

بنا به گزارش‌ها، چانه‌زنی‌ها و مذاکرات با پلیس استانبول برای اجازه‌دادن به راهپیمایی صلح‌آمیز به سوی میدان تقسیم به شکست انجامیده است.

متعاقباً پلیس در حال تلاش برای پراکنده‌کردن تظاهرکنندگان بوده است. در این میان، ده‌ها نفر نیز بازداشت شده‌اند.

طبق اعلام سخنگوی حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه به پایگاه خبری «حریت»، ۱۴ نفر کماکان در بازداشت پلیس به سر می‌برند.

همچنین نیروهای پلیس گزارش‌گر شبکه خبری «سی ان ان» بین‌المللی را کتک زدند و دستگیر کردند.

یورش پلیس به این گزارش‌گر در حالی رخ داد که وی در حال گزارش زنده از میدان تقسیم بود و صحنه‌های مداخله خشونت‌بار پلیس به صورت زنده از سی ان ان پخش می‌شد.

31may. turkey.gazi1

در عین حضور گسترده پلیس، جامعه فعالان دگرباش جنسی (ال جی بی تی) ترکیه بار دیگر دست به راهپیمایی با پرچم‌های رنگین‌کمانی خود زده‌اند.

این فعالان سال گذشته نیز در تقسیم حضوری فعال داشتند. از اوایل بعدازظهر شنبه نیز بخشی از فعالان جوان، دست به «کنش کتاب‌خوانی» زده‌اند و با نشستن بر پله‌های پارک گزی در حال خواندن کتاب‌های خویش هستند.

همچنین شبکه طرفداران متعصب باشگاه فوتبال «بشیکتاش» ترکیه اعلام کرده است که آنها به تظاهرات ساعت ۷ به معترضان تقسیم خواهند پیوست. این طرفداران به افراط و سرسختی معروف هستند.

با این حال، سخنگوی حزب دموکراتیک خلق‌های ترکیه، لونت توزل، در گفت‌و‌گو با حریت اعلام کرده است که پلیس به مقامات این حزب اجاره داده است تا بیانیه خود را در خیابان استقلال بخوانند.

در کنار استانبول، شهرهای دیگر ترکیه نیز صحنه درگیری بوده‌اند. در آنتالیا «چادرهای گزی» برپا شده است. آنکارا نیز صحنه تظاهرات معترضان بود. در موغله نیز تعداد قابل توجهی از معترضان در خیابان‌ها به راهپیمایی بوده‌اند.

 خط و نشان اردوغان در سالگرد

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه روز شنبه از شهروندان خواست تا در تجمع مقررشده برای ساعت هفت بعدازظهر امروز شرکت نکنند و طرح معترضان برای برگزاری آن را «تلاشی شیطانی» خواند.

31may. turkey.gazi2

به گزارش پایگاه خبری حریت، او که در جشن گشایش یک ساختمان شهرداری منطقه‌ای در استانبول سخنرانی می‌کرد، افزود: «شما نخواهید توانست مثل سال قبل به آن مکان‌ها بیایید، زیرا پلیس دستور اکید دارد که از این کار جلوگیری کند و قطعاً چنین کاری را خواهد کرد».

اردوغان بار دیگر ادعا کرد که جنبش «گولن» تحت رهبری فتح‌الله گولن، اسلام‌شناس ساکن آمریکا نیز دست به کار شده است تا از طرح دولت برای بدل‌کردن میدان تقسیم به یک میدان یابود جلوگیری کند. وی افزود: «اعتراض‌ها ابداً اعتراض‌های سبز [مربوط به محیط زیست] نیستند».

به علاوه، اردوغان حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه (سی اچ پی)، اصلی‌ترین حزب اپوزیسیون را متهم کرد که در صدد است تا ناتوانی خویش در عرصه سیاست‌گذاری را با خشونت و خرابکاری بپوشانند.

نخست وزیر ترکیه از نمایندگان پارلمان عضو حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه به شدت انتقاد کرد و افزود: «اصلاً کدام نماینده پارلمان می‌رود و جلوی ماشین آب‌پاش پلیس دراز می‌کشد؟ اصلاً کدام قانون‌گذاری با تروریست‌هایی که دست به تخریب می‌زنند، همراه می‌شود؟ چطور می‌توانند با کسانی همراه شوند که ماموران پلیس را مجروح، و به سوی آنها کوکتل مولوتوف پرتاب کردند؟»

اردوغان دو حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه و حزب جنبش ناسیونالیستی را در کنار گولنیست‌ها به طراحی دسیسه علیه دولت محکوم کرد.

وی این سخنان را در حالی بیان کرد که دیروز نیز در جریان برگزاری جشن اهدای جوایز مسابقه مقاله‌نویسی بین مدارس استانبول به انتقاد از توئیتر و فیس‌بوک پرداخت، به معترضان پارک گزی تاخت. نخست وزیر ترکیه گفت: «خشونت آنجا است که فکر و اندیشه‌ای در کار نباشد. آدم‌های گزی، آدم‌هایی هستند به دور از فکر و اندیشه. آنها هرگز حتی یک درخت هم نکاشته‌اند. یک آدم نباید به چنین جوانی بدل شود. آدم باید با قلم‌اش حرف بزند.»

 

 

 

Share