Share

فیلم «گاو» ساخته داریوش مهرجویی، برای نخستین بار در فرانسه به نمایش درمی‌آید.

 فیلم «گاو» چهارشنبه ۴ خرداد ماه (۱۴ ژوئن) در سینما «رفله»، در خیابان شامپولیون (منطقه پنجم پاریس) به نمایش درمی‌آید.


فیلم «گاو» چهارشنبه ۴ خرداد ماه (۱۴ ژوئن) در سینما «رفله»، در خیابان شامپولیون (منطقه پنجم پاریس) به نمایش درمی‌آید.

نسخه بازسازی‌شده‌ای از فیلم «گاو» ساخته داریوش مهرجویی، پس از ۴۵ سال که از اکران آن در ایران و در جشنواره فیلم ونیز می‌گذرد، اکنون برای نخستین بار در پاریس و در چند شهر دیگر فرانسه به نمایش گذاشته می‌شود.

فیلم «گاو» چهارشنبه ۴ ژوئن در سینما «رفله»، در خیابان شامپولیون (منطقه پنجم پاریس) به نمایش درمی‌آید. داریوش مهرجوئی نیز در جلسه بحث و گفت‌وگویی که پس از نمایش این فیلم در ساعت ۱۹ برگزار می‌‌شود، شرکت دارد.

پوستر فیلم «گاو» ساخته داریوش مهرجویی

پوستر فیلم «گاو» ساخته داریوش مهرجویی

در فرانسه فقط یک نسخه ۳۵ میلی‌متری از فیلم «گاو» با زیرنویس غلط وجود داشت. کپی تازه‌ای از این فیلم با زیرنویس به شکل دیجیتال تهیه شد و در اختیار پخش‌کننده فرانسوی قرار گرفت. اکنون این نسخه بازسازی‌شده در پاریس و در چند شهر فرانسه به نمایش گذاشته می‌شود.

در معرفی این فیلم بروشوری هم تهیه شده و در اختیار رسانه‌ها و منتقدان قرار گرفته است. در این بروشور، دو منتقد فرانسوی داریوش مهرجویی و غلام‌حسین ساعدی و عزت‌الله انتظامی را به مخاطبان فرانسوی‌زبان معرفی کرده‌اند. محمد حقیقت، منتقد و فیلمساز هم اهمیت این فیلم در تاریخ سینمای ایران را بازشناسانده است.

داریوش مهرجویی در سال ۱۳۴۸ فیلم «گاو» را بر اساس داستان «عزاداران بیل» اثر غلامحسین ساعدی ساخت. در این فیلم عزت‌الله انتظامی نیز بازی کرده است.

فیلم «گاو» در سال ۱۹۷۱ در جشنواره فیلم ونیز بدون زیرنویس به نمایش درآمد و با این‌حال به دلیل قدرت تصویری، بازی‌های خوب و فیلمنامه استوارش جایزه منتقدان بین‌المللی ونیز را از آن خود کرد. این فیلم در جشنواره فیلم شیکاگو هم به نمایش درآمد و جایزه هوگو نقره‌ای را نصیب عزت‌الله انتظامی کرد. این نخستین بار بود که یک بازیگر مرد ایرانی در جشنواره‌های سینمایی جایزه می‌گرفت.

Share