Share

پس از پنج نشست انتخاباتی برای انتخاب رئیس‌جمهور جدید لبنان، با پایان مهلت در ۲۵ مه، پارلمان این کشور نتوانست برای میشل سلیمان، رئیس‌جمهور پیشین این کشور، جانشین جدید پیدا کند.

1june,lebonen election, michel suleiman (1)

اکنون  به نظر می‌رسد لبنان وارد مرحله‌ای از خلأ سیاسی شده است که می‌تواند امنیت داخلی این کشور را به مخاطره بیاندازد.

بنا بر گزارشی که «الجزیره» منتشر کرده، گمان می‌رود این خلأ به فلج‌شدن نهادهای سیاسی و تضعیف جامعه مسیحی لبنان منجر شود.

علیرغم اجرای طرح امنیتی ارتش و نیروهای امنیت داخلی لبنان که کاهش قابل توجه حملات تروریستی در بیروت را به دنبال داشته، وضعیت امنیت در این کشور همچنان متزلزل است.

اواخر ماه مه دو انفجار پیاپی در منطقه «باب التبانه» با تلفات سنگین ارتش همراه شد. این انفجار‌ها نشان داد که طرابلس تا چه حد می‌تواند آسیب‌پذیر باشد. هم‌چنین به طور مداوم، خبر درگیری بین ارتش، حزب‌الله و مبارزان سوری درحال گذر از مرزهای لبنان گزارش می‌شود.

درگیری میان گروه‌های فلسطینی داخل اردوگاه «عین الحلوه» نیز به معضل امنیتی تازه‌ای بدل شده‌است.

رئیس‌جمهور که به عنوان رئیس دولت، فرمانده کل نیروهای مسلح و نماینده جامعه مسیحی مارونی است، کسی که در توازن قدرت پیچیده درنظام «فرقه‌محور» لبنان جایگاه ویژه‌ای دارد؛ هم اکنون در این خلأ قدرت، خارج از بازی سیاسی است.

مطابق قانون اساسی لبنان، اختیارات رئیس‌جمهور به کابینه‌ای منتقل شده که رهبری آن با یک مسلمان سنی است. به عبارت دیگر تا آن زمان هیچ تصمیمی نمی‌تواند بدون موافقت تمام اعضای کابینه گرفته شود.

وزنه سنگین حزب‌الله در انتخاب رئیس‌جمهور آینده

در حال حاضر حزب‌الله با در دست داشتن بیش از یک‌سوم از کرسی‌های کابینه، قدرت فلج کردن آن را دارد.

علاوه بر این، مأموریت مجلس فعلی به ریاست یک مسلمان شیعه، که یک سال تمدید شده بود، آخر نوامبر ۲۰۱۴ به پایان می‌رسد. چند نماینده مسیحی مجلس به وضوح هرگونه جلسه پارلمان را که به منظوری غیر از انتخاب رئیس‌جمهور باشد، تحریم کردند. به این ترتیب، «دولت منافع ملی»، آخرین نهاد سیاسی فعال در خلأ قدرت کنونی است.

در این صورت، حزب الله یکبار دیگر کنترل نهایی زندگی سیاسی در لبنان را به دست خواهد گرفت تا دستور کار خود را در مذاکرات برای انتخاب رئیس جمهور جدید تحمیل کند. به طور ساختاری هیچ رئیس‌جمهوری بدون موافقت کامل این حزب انتخاب نمی‌شود.

حزب الله لبنان

این موقعیت شبیه به فرایند تشکیل آخرین دولت منافع ملی لبنان است که بدون تأیید پیشینی این حزب تأسیس نشد.

از طرفی حزب‌الله دارای بیش از یک‌سوم از کرسی‌های کابینه است و به راحتی می‌تواند با اضافه کردن مبحثی به قانون اساسی درباره انتقال قدرت اجرایی به قوه مقننه، دولت را سرنگون کند؛ قوه‌ای که ریاست آن با یک مسلمان شیعه است.

همزمان به گزارش خبرگزاری «فارس»، محمد رعد، رئیس فراکسیون «وفاداری به مقاومت» تاکید کرد که حزب الله از امروز به بعد، اجازه نمی‌دهد که «دشمن مقاومت» به ریاست‌جمهوری برسد.

به یک معنا چنین حرکت‌هایی باعث می‌شود که جامعه مسیحیان لبنان هیچ نماینده‌ای در میان تیم رهبری سیاسی آن کشور نداشته باشند، در حالی که این تیم رهبری سیاسی لبنان اساساً بر سه گانه دینی مسیحی، سنی و مارونی بنا شده است.

به نظر می‌رسد در منطقه‌ شام، جامعه مسیحی به شکل قابل ملاحظه‌ای به حاشیه رانده‌ شده‌ باشد. در پی آوارگی از عراق، اتحاد در مصر، و آسیب‌پذیری در سوریه، اکنون غیاب رئیس جمهور در لبنان به معنای از دست رفتن آخرین حضور سیاسی مسیحیان در این منطقه از شرق مدیترانه است.

این در حالی است برخلاف اهل سنت و شیعه که پشتوانه منطقه‌ای قوی‌ای دارند، مسیحیان لبنان از چنین حمایتی برخوردار نیستند.

به این ترتیب، خلأ قدرت فعلی در لبنان می‌تواند به قطب‌بندی سیاسی و اجتماعی بیشتر منجر ‌شود.

Share