Share

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و سازمان عضو آن، جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران، اعدام غلامرضا خسروی سوادجانی در زندان رجایی‌شهر کرج را محکوم کرده و این اقدام را مغایر با قوانین ایران و حقوق بین‌المللی ارزیابی کرد‌ه‌اند.

غلامرضا خسروی صبح روز یکشنبه ۱۱خردادماه در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شد.

غلامرضا خسروی صبح روز یکشنبه ۱۱خردادماه در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شد

در بیانیه‌ای که در این‌باره منتشر شده است این دو سازمان مدافع حقوق بشر با اشاره به محاکمه دوباره غلامرضا خسروی در زندان گفته‌اند: «قوانین ایران و حقوق بین‌المللی مقرر می‌دارند که زندانی را نمی‌توان دو بار بر اساس همان مدرک محاکمه کرد.»

غلامرضا خسروی سوادجانی، زندانی سیاسی متهم به همکاری با سازمان مجاهدین خلق ایران، صبح روز یکشنبه ۱۱خردادماه در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شد.

این زندانی سیاسی در حالی که حکم شش سال زندان را می‌گذراند، با اتهام تازه «محاربه با خدا» روبه‌رو شد. در محاکمه او در آبان‌ماه سال ۱۳۸۸، دادگاه از خود رد صلاحیت کرد، زیرا او به همین اتهام در سال ۱۳۸۷ محاکمه و محکوم شده بود. با وجود این، دیوان عالی کشور رد صلاحیت را نپذیرفت و پرونده را برای محاکمه به همان شعبه بازگرداند. دادگاه برای او حکم اعدام صادر کرد، ولی دیوان عالی این حکم را نقض کرد. او در سال ۱۳۸۹ دوباره به اعدام محکوم شد و این بار دیوان عالی کشور این حکم را در فروردین ۱۳۹۱ تأیید کرد.

عبدالکریم لاهیجی، رئیس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، گفت: «غلامرضا خسروی سوادجانی به اتهامی اعدام شد که مدرک اثبات آن هرگز ارایه نشد. متأسفانه او به خاطر نظریات سیاسی خود اعدام شد. ما محاکمه ناعادلانه او را که با بی‌اعتنایی کامل به قانون کیفری ایران و تعهدات ایران بر اساس میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی انجام شد محکوم می‌کنیم..»

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر همچنین تأکید کرده است که حتی در قانون مجازات اسلامی ایران که در خردادماه ۱۳۹۲ به اجرا در آمد، جرم «محاربه» فقط شامل کسانی می‌شود که دست به اسلحه برده‌اند.

به‌گفته عبدالکریم لاهیجی «مسئولان قوه قضائیه هرگز ادعا نکرده‌اند که آقای خسروی سوادجانی از اسلحه استفاده کرده است. بنابراین، تنها می‌توان نتیجه‌گیری کرد که آقای خسروی سوادجانی قربانی محاکمه به‌شدت ناعادلانه زیر نفوذ سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی شده است.»

این فدراسیون بین‌المللی گفته است که از آغاز سال ۲۰۱۴ در مجموع بیش از ۳۰۰ اعدام مورد تأیید رسمی و نیز مخفی در ایران انجام شده است.

Share