Share

کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران در مراسمی که به منظور بدرقه این تیم در ورزشگاه آزادی برگزار شده بود، یک توپ زیست‌محیطی از رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دریافت کرد.

World Cup_Bio Ball_Iran National Team

جواد نکونام کاپیتان تیم ملی ایران «زیست توپ» را به برزیل می‌برد

جواد نکونام قرار است «زیست توپ» را به لیونل مسی، کاپیتان تیم ملی آرژانتین، در بازی‌های جام جهانی فوتبال در برزیل تحویل دهد.

«زیست توپ» نام توپی است که توسط محمد کبریا، یکی از فعالان محیط زیست ایران، طراحی شده است. روی این توپ فوتبال تصاویر ۳۲ گونه جانوری در حال انقراض در کشورهای مختلف جهان از جمله یوزپلنگ آسیایی و خرس سیاه، درج شده است.

این توپ در اردیبهشت ماه سال‌جاری و به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی با حضور نماینده‌ای از سازمان ملل، معاونین سازمان حفاظت محیط‌ زیست، مدیر عامل انجمن یوزپلنگ ایرانی، مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و نماینده فدراسیون فوتبال رونمایی شده بود.

به گفته حامیان محیط زیست و سازمان حفاظت محیط زیست ایران، حضور در جام جهانی فرصتی است که می‌توان از آن برای جلب توجه افکار عمومی به مسائل زیست محیطی استفاده کرد.

پیش از این نیز ایده استفاده از لوگوی یوزپلنگ آسیایی روی پیراهن تیم ملی فوتبال مطرح شد و سرانجام روی پیراهن بازیکنان ایران نقش بست.

در ایران، حداقل ۷۴ گونه از رده‌های مختلف جانوری در کشور در فهرست قرمز «اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت» قرار دارند  و اگر برای حفاظت از گونه‌های ارزشمند و در معرض خطر ایرانی مانند گور، یوزپلنگ، خرس سیاه و گوزن زرد اقدامی لازم صورت نگیرد، به زودی و در آینده‌ای نه چندان دور شاهد انقراض آن‌ها خواهیم بود.

Share