Share

نخستین سخنرانی محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین ایران پس از حاشیه‌های بسیار برگزار شد. وی در این سخنرانی موضوع خاصی را مطرح نکرد، اما مخالفانش آن را آغازی برای حضور او در انتخابات ریاست جمهوری بعدی می‌دانند.

بسیاری، به‌ویژه طرفداران وی، انتظار می‌کشیدند احمدی‌نژاد در این سخنرانی به انتقادهایی که از وی و دولت‌های نهم و دهم شده پاسخ دهد.

بسیاری، به‌ویژه طرفداران وی، انتظار می‌کشیدند احمدی‌نژاد در این سخنرانی به انتقادهایی که از وی و دولت‌های نهم و دهم شده پاسخ دهد

به‌گزارش منابع خبری ایران، محمود احمدی‌نژاد سرانجام پس از هیاهوی رسانه‌های موافق و مخالف وی شامگاه سه‌شنبه ۱۳ خردادماه، در مسجد حجت ابن‌الحسن مشهد نخستین سخنرانی رسمی خود پس از پایان دوران ریاست جمهوری‌اش را انجام داد.

در حالی‌که بسیاری، به‌ویژه طرفداران وی، انتظار می‌کشیدند احمدی‌نژاد در این سخنرانی به انتقادهایی که پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی از وی و دولت‌های نهم و دهم شده پاسخ دهد، او تنها به تعریف و تمجید از آیت‌الله خمینی، رهبر انقلاب ایران پرداخت و گفت تا آخر به «انقلاب و جمهوری اسلامی و همه ارزش‌ها و اصول آن» وفادار خواهد ماند.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، نوشته است در این مراسم که برادر محمود احمدی‌نژاد و غلام‌حسین الهام، سخنگوی دولت دهم او را همراهی می‌کردند، یکی از شرکت‌کنندگان از احمدی‌نژاد درخواست کرد تا به سئوال‌های حاضران در این مراسم پاسخ دهد اما وی گفت: «امشب بنای پاسخ به سئوال نداریم.»

با این حال در این مراسم وظیفه پاسخگویی کوتاه به مخالفان دولت‌های احمدی‌نژاد را غلام‌حسین الهام برعهده گرفت و گفت در دولت‌های نهم و دهم «مشکلات مردم حل و امید به عدالت احیا شده ‌است.»

وی انتخابات ریاست جمهوری دهم در سال ۸۸ را «انتفاضه عدالت» نامید و افزود کسانی که به تخطئه آن می‌پردازند، «بقایای فتنه‌ای هستند که می‌خواهند خاکستر کوته‌بینی برخی منحرفین از خط و آرمان امام را کنار زده و فتنه حذف این آرمان‌های متعالی را شعله‌ور کنند.»

سخنگوی دولت دهم گفت: «این حرکت نه به عقب برمی‌گردد و نه منحرفین با غبار بر این عینک شفاف توان توقف آن را خواهند داشت.»

«سخنرانی احمدی‌نژاد؛ خیز او برای انتخابات بعدی است»

سایت‌ها و منابع خبری ایران در روزهای اخیر محمود احمدی‌نژاد را زیر ذره‌بین برده و خبرهایی در مورد وی و اطرافیانش منتشر می‌کردند.

در این خبرها آمده بود که محمود احمدی‌نژاد از اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر پیشین و یار دیرین‌اش جدا شده و برادرش داود احمدی‌نژاد که در دوره آخر ریاست جمهوری‌اش از وی دور شده بود، اکنون به وی نزدیک شده است.

آیا احمدی‌نژاد به فکر انتخابات ریاست جمهوری آینده است؟

آیا احمدی‌نژاد به فکر انتخابات ریاست جمهوری آینده است؟

همچنین گفته می‌شد که نزدیکی دو برادر به دلیل دوری محمود احمدی‌نژاد از حلقه آن‌چه مخالفان وی «جریان انحرافی» می‌نامند و رهبر آن را مشایی می‌دانند، صورت گرفته است.

داود احمدی‌نژاد در این‌باره گفته است: «به برادرم گفتم تا مشایی و اطرافیانش را دور نریزی، ما نیستیم. البته همین دیروز شنیدم که این‌ها را ریخته دور و مشایی و (حمید) بقایی را دک کرده است.»

حمید بقایی از مسئولان پیشین وزارت اطلاعات ایران بود که در دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد ابتدا رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، سپس دبیر «شورای عالی مناطق آزاد کشور و ویژه اقتصادی» و در نهایت معاون اجرایی و سرپرست نهاد ریاست جمهوری شد.

این در حالی است که علی‌اکبر جوانفکر، مشاور محمود احمدی‌نژاد، جدایی وی از مشایی را تکذیب کرده اما گفته است مشایی دیگر از سیاست کنار کشیده است.

داود احمدی‌نژاد همچنین گفت: «احتمال کاندیداتوری برادرم در انتخابات ریاست جمهوری آینده، خیلی زیاد است.»

احمد خورشیدی، پدر داماد احمدی‌نژاد نیز گفته است این احتمال وجود دارد که احمدی‌نژاد به‌عنوان نامزد ریاست جمهوری  در دوره آینده مطرح شود.

سایت‌های مخالف احمدی‌نژاد گفته‌اند اطرافیان وی برای پیشبرد موضوع نامزدی احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری آینده طرح جداسازی مشایی و نیروهای موسوم به «جریان انحرافی» را مطرح کرده‌اند.

«استقبال سرد» یا «استقبال گرم»

سخنرانی شامگاه سه‌شنبه ۱۳ خردادماه محمود احمدی‌نژاد در مشهد بازتاب‌های متفاوتی نیز در سایت‌ها و منابع خبری جناح‌های مختلف در ایران داشت.

«میدان ۷۲»، وب‌سایت متعلق به طرفداران احمدی‌نژاد، نوشت محل سخنرانی احمدی‌نژاد و حیاط مسجد و خیابان‌های اطراف آن از جمعیت مردم پر شده بود.

سایت «تدبیر» که از مخالفان احمدی‌نژاد است نیز در گزارشی از «استقبال کم از رئیس دولت نهم و دهم» در مشهد خبر داد و نوشت: «محمود احمدی‌نژاد پس از مدت‌ها سکوت سرانجام در مشهد سخنرانی کرد. سخنرانی که نه جنجالی بود و نه آن‌گونه که طرفداران احمدی‌نژاد می‌گویند مورد استقبال قرار گرفت.»

این‌که احمدی‌نژاد با این سخنرانی برای انتخابات ریاست جمهوری آینده خیز برداشته یا خیر، هنوز روشن نیست، اما می‌توان گفت رئیس‌جمهوری پیشین ایران با وجود گریز از پاسخ به سئوال‌های مختلف درباره عملکردش، سکوت چندین ماهه خود را شکسته است.

حواشی سخنرانی احمدی‌نژاد در مشهد ـ فیلم از سایت «آپارات»:

Share