Share

سایت «تابناک» نوشته است بیشتر رسانه‌ها در بازتاب سخنان روز چهارشنبه ۱۴ خردادماه آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، «اشتباه لفظی» کرده و کلمه «تغلب» را به اشتباه «تقلب» نوشته‌اند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای در مراسم سالگرد مرگ آیت‌الله خمینی

آیت‌الله علی خامنه‌ای در مراسم سالگرد مرگ آیت‌الله خمینی

به‌نوشته «تابناک» علی خامنه‌ای در سخنان خود به‌مناسبت سالگرد مرگ آیت‌الله خمینی، رهبر انقلاب ایران گفته بود: «هیچ قدرت و غلبه‌ای در مکتب امام که از تغلب و از اعمال زور حاصل شده باشد، مورد قبول نیست… آن قدرتی که از انتخاب مردم به‌وجود آمد، این محترم است. در مقابل آن نباید کسی سینه سپر بکند، در مقابل او کسی نباید قهر و غلبه‌ای به کار ببرد که اگر یک چنین کاری کرد، اسم کار او فتنه است.»

«تقلب» و «فتنه» کلماتی هستند که پس از دهمین دوره انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ بیشتر مطرح شدند.

مخالفان، حکومت را به «تقلب» متهم می‌کردند و رهبر جمهوری اسلامی نیز همچنان از اعتراض‌های خیابانی آن زمان به‌عنوان «فتنه» یاد می‌کند.

تابناک افزوده است: «سخنان رهبری در مورد غیرقابل قبول بودن تغلب به معنای غلبه کردن و پیروزی با زور در مشروعیت حکومت و اقتدار است، بیشتر رسانه‌ها به جای کلمه تغلب از کلمه تقلب استفاده کرده‌اند که به نظر می‌رسد ناشی از نزدیک بودن تلفظ آن‌ها است.»

Share