Share

رسانه‌های داخلی ایران از رایزنی دوجانبه ایران و آمریکا در سطح معاونان وزارت‌خارجه دو کشور، پیش از مذاکرات هسته‌ای در وین در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته‌‌ جاری خبر می‌دهند.

ایران و آمریکا

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، به نقل از اداره کل دیپلماسی رسانه‌ای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گزارش داد، مذاکره مستقیم مقام‌های این کشور و آمریکا در ژنو برگزار می‌شود.

معاونان وزیر خارجه ایران بلافاصله پس از این دیدار، در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری با همتایان روسی خود دیدار خواهند کرد.

همچنین اداره کل دیپلماسی رسانه‌ای وزارت امور خارجه گفته ملاقات با دیگر اعضای ۱+۵ در حال تنظیم است.

پنجمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ از ۲۶ تا ۳۰ خرداد‌ماه، در شهر وین اتریش برگزار شود.

اسرائیل: ایران وقت می‌خرد

در همین حال دولت اسرائیل بار دیگر سرعت اندک همکاری‌های بین ایران با ناظران سازمان ملل را محکوم، و این کشور را متهم به ارائه «توضیحات دروغین» کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، اسرائیل پنجم آوریل (برابر با ۱۵ خرداد) سرعت همکاری ایران با ناظران فعالیت‌های هسته‌ای سازمان ملل را «بسیار کند» توصیف کرد.

این کشور همچنین توضیحات ارائه‌شده از سوی ایران به سازمان ملل درباره فعالیت‌های هسته‌ای مورد مناقشه خود را دروغین خواند و هدف ایران از این توضیحات را فریب‌دادن جامعه جهانی و خریدن وقت اعلام کرد.

ایران نیز در واکنش به اسرائیل، بزرگ‌ترین خطر برای صلح خاورمیانه را زرادخانه اتمی تل‌آویو دانست و تأکید کرد که روند همکاری‌های این کشور با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با «پیشرفتی پیوسته و ثابت» همراه بوده است.

چشم‌انداز آینده برای توافق در مهلت مقرر

مجادله‌های یادشده حین ملاقات هفتگی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی رخ داده است که با نزدیک‌ترشدن تاریخ ضرب‌الجل توافق‌نامه هسته‌ای ژنو بین ایران و قدرت‌های جهان، امکان برآورده شدن انتظارات طرفین هرچه بیشتر و بیشتر بعید به نظر می‌رسد.

ظریف کری توافق ژنو

توافق‌نامه هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵، ۲۴ نوامبر سال گذشته در ژنو به امضا رسید

به گزارش «تهران‌تایمز»، تحلیل‌گران و دیپلمات‌های پرونده هسته‌ای ایران ضمن اطلاع دادن از احتمال بسیار اندک برآورده‌شدن انتظارات تا ۲۰ ژوئیه، همان تاریخ مقررشده در توافق‌نامه، احتمال پیشرفت‌های قابل توجه در پرونده تا این تاریخ را بعید دانسته‌اند.

تهران‌تایمز که از امکان رسیدن به ضرب‌الاجل ۲۰ ژوئیه در صورت خواست جدی طرفین خبر داده است، مشکل اصلی در این زمینه را دشواری‌های باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، در رسیدن به توافق با کنگره دانسته است.

توافق‌نامه مورد بحث بین ایران و گروه ۱+۵، ۲۴ نوامبر سال گذشته در ژنو به امضا رسید. در این توافق‌نامه که بر اساس آن ایران برخی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را در ازای سبک‌ترشدن بخشی از تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور تعلیق کرده، امکان تمدید شش‌ماهه ضرب‌الاجل در صورت نیاز به زمان بیشتر برای رسیدن به توافق نهایی نیز درج شده است.

به نوشته تهران‌تایمز، روزنامه انگلیسی‌زبان چاپ تهران، این زمان اضافه به اوباما فرصت خواهد داد تا با پرهیز از درگیری آشکار با کنگره، آنها را در مورد رفع بیشتر تحریم‌ها علیه ایران قانع کند.

این در حالی است که به گزارش تهران‌تایمز، مقامات غربی تأیید کرده‌اند که تمدید ضرب‌الاجل توافق‌نامه ژنو نتیجه مسلم دور بعدی مذاکرات هسته‌ای در ۱۶ تا ۲۰ ژوئن خواهد بود. یکی از دیپلمات‌های غربی طبق این گزارش گفته است که «ما [ایران و غرب] فاصله زیادی با یکدیگر داریم و مذاکرات طولانی و پیچیده خواهد شد».

با این حال، روز جمعه ۱۶ خرداد سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید در جلسه‌ای با رسانه‌ها اعلام کرد که ایالات متحده به توافق هسته‌ای خود با ایران متعهد خواهد بود. جی کارنی اعلام کرد که «ایالات متحده متعهد شده است تا تلاش‌ها برای کاهش بیشتر فروش نفت خام ایران را برای شش ماه دیگر ذیل طرح مشترک برای عمل به توافق‌نامه بین ۱+۵ و ایران متوقف کند».

همزمان، شبکه «العربیه» نیز در گزارشی به احتمال بسیار اندک عمل به توافق‌نامه ژنو تا ضرب‌الاجل یادشده پرداخت. از دید العربیه، بر خلاف گزارش تهران‌تایمز، چندین عامل در این اتفاق تأثیرگذار بوده‌اند که مهم‌ترین آنها وجود پرسش‌های پاسخ‌نگرفته بسیار زیادی در ماهیت فعالیت‌های هسته‌ای تهران و نیز شکاف بین قدرت‌های گروه ۱+۵، به خصوص به دلیل بحران سوریه و اوکراین، هستند.

 

Share