Share

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گوید قوه قضائیه دستور توقیف نمایش «تانگوی تخم مرغ داغ» را صادر کرده است. ظاهراً اصلاحیه‌هایی به این نمایش تعلق گرفته بود، اما پیش از آنکه گروه اجرایی نمایش بتواند اصلاحیه‌ها را اعمال کند، نمایش به دستور قوه قضائیه توقیف شد. گروه اجرایی این نمایش از «جوسازی‌های مغرضانه» سخن گفته‌اند. در این میان هادی مرزبان، کارگردان و علی نصیریان، یکی از بازیگران این نمایش به دادگاه فرهنگ و رسانه احضار شده‌اند.

صحنه‌ای از «تانگوی تخم مرغ داغ» بر اساس «ارثیه ایرانی» نوشته اکبر رادی. روایتی از فروپاشی خانواده ایرانی

صحنه‌ای از «تانگوی تخم مرغ داغ» بر اساس «ارثیه ایرانی» نوشته اکبر رادی. روایتی از فروپاشی خانواده ایرانی

پس از آنکه نمایش «تانگوی تخم مرغ داغ» به کارگردانی هادی مرزبان و با بازی علی نصیریان شامگاه ۱۶ خرداد (۶ ژوئن) توقیف شد، علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفت قوه قضائیه دستور توقف اجراهای این نمایش در تالار وحدت را صادر کرده است.

به گفته علی جنتی، «بخشی از قوه قضائیه اعتقاد دارد که قانوناً در هر جایی تصمیم بگیرد و بیاید بگیرد، ببندد و توقیف کند و این را جزو اختیاراتش می‌داند.»

علی جنتی، وزیر ارشاد: قوه قضائیه دخالت می‌کند

علی جنتی، وزیر ارشاد: قوه قضائیه دخالت می‌کند

خبرگزاری فارس اعلام کرده بود که به نمایش «تانگوی تخم مرغ داغ» اصلاحیه‌های تعلق گرفته بود، اما دست‌اندرکاران این نمایش از پذیرش اصلاحیه‌ها خودداری کرده بودند. علی جنتی، وزیر ارشاد اما می‌گوید:«این نمایش اشکالات جزیی قابل رفع داشت. ما هم در این زمینه تذکرات لازم را داده بودیم اما در این بین یک‌دفعه با توقیف نمایش مواجه شدیم.»

«تانگوی تخم مرغ داغ»، ۴ اردیبهشت ماه روی صحنه رفت و قرار بود اجرای آن تا ۳۰ خرداد در تالار وحدت ادامه پیدا کند. عوامل نمایش از توقیف نمایش‌شان اطلاع نداشتند. آن‌ها بلیت‌ها را فروخته بودند و آماده اجرا بودند که متوجه شدند نمایش توقیف شده است.

گروه اجرایی این نمایش، در بیانیه‌ای که به مناسبت توقیف نمایش‌شان صادر کرده‌اند، از «جوسازی‌های مغرضانه» بر ضد این نمایش سخن گفته‌اند. آن‌ها تلویحاً نصیحت کرده‌اند که برای جلوگیری از فروپاشی خانوادگی و اجتماعی می‌بایست از «بی‌اخلاقی‌ها، بددهنی‌ها و بی‌تربیتی‌ها» پرهیز کرد.

در این میان هادی مرزبان، کارگردان و علی نصیریان، یکی از بازیگران این نمایش به دادگاه فرهنگ و رسانه احضار شده‌اند. هادی مرزبان به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفته است:  «امروز من و آقای نصیریان در دادگاه فرهنگ و رسانه حاضر شدیم و قرار است فردا (۱۹ خرداد) هم من به تنهایی در این دادسرا حضور پیدا کنم.»

وزیر ارشاد هم در این بین در نشست با اعضای اتاق بازرگانی که ۱۸ خرداد (۸ ژوئن ) برگزار شد، از نبود مدارا در عرصه‌های فرهنگی گلایه کرده و گفته است: «فرهنگ نیاز به فضای باز دارد و هرگز در فضای بسته و گلخانه‌ای رشد نمی‌کند بلکه در سایه‌ی تضارب آرا رشد می‌کند.»

به گفته او «ما هنوز تحمل شنیدن حرفی که با سلیقه‌هایمان متفاوت باشد را نداریم.»

مهم‌ترین درونمایه «تانگوی تخم مرغ داغ» فروپاشی خانواده ایرانی است. در هفته‌های گذشته، امامان جمعه در هم‌نوایی با آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بارها از ضرورت تعدد فرزندان و حفظ نظم پدرسالار در خانواده ایرانی سخن گفته‌اند.

هادی مرزبان در نشست خبری «تانگوی تخم مرغ داغ» گفته بود به آزادی بیان اعتقاد دارد و امیدوار است که مدیران فرهنگی کشور هم مانند او به آزادی بیان اعتقاد داشته باشند.

گالری عکس: اجرای «تانگوی تخم‌مرغ داغ» در تالار وحدت

Share