Share

با حکم رضا فرجی‌دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری ایران، محمود نیلی احمدآبادی به‌عنوان سرپرست دانشگاه تهران منصوب شد.

محمود نیلی احمدآبادی به‌عنوان سرپرست دانشگاه تهران منصوب شد.

محمود نیلی احمدآبادی به‌عنوان سرپرست دانشگاه تهران منصوب شد

به‌گزارش منابع خبری ایران قرار بر این شده است که محمود نیلی به‌طور موقت به‌عنوان سرپرست دانشگاه تهران فعالیت کند تا وزیر علوم نام وی را به‌عنوان رئیس این دانشگاه به شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کند.

از زمان برکناری فرهاد رهبر، رئیس پیشین دانشگاه تهران، تاکنون محمدحسین امید، معاون اداری مالی وزارت علوم سرپرست دانشگاه تهران بود.

محمود نیلی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران از جمله استادان دانشگاه بود که در بیانیه‌ای از حسن روحانی، رئیس‌جمهوری کنونی پشتیبانی کرده بود.

وی متولد ۱۳۳۵ از اصفهان، فارغ‌التحصیل ۱۳۶۰ در مقطع کارشناسی دانشگاه شیراز و دکتری در دانشگاه توهوکو ژاپن در سال ۱۳۷۳ است که در دانشگاه تهران به‌عنوان استاد دانشکده مهندسی متالورژی و مواد تدریس می‌کند.

نیلی پیش از این مدیریت بخش مهندسی جهاد دانشگاهی دانشگاه شیراز، معاونت فنی و پژوهشی نیروی هوایی سپاه پاسداران، معاونت آموزشی گروه متالورژی دانشگاه تهران، معاونت پژوهشی دانشکده فنی دانشگاه تهران، ریاست پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران و مدیریت قطب علمی مواد با کارایی بالا را عهده دار بوده است.

پیش از این قرار بود قبل از طی مراحل سرپرستی، گزینه ریاست دانشگاه تهران مستقیم به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی شود.

گزینه‌های دیگر برای ریاست دانشگاه تهران محمود کره‌ای، محمدحسین امید، حسین حسینی، محمد رحیمیان، و محمدعلی موسوی بودند که موسوی کناره‌گیری کرد.

فرهاد رهبر ۱۷ بهمن‌ماه سال ۱۳۸۶ و در دوران وزارت محمدمهدی زاهدی در وزارت علوم، جانشین عباس‌علی عمید زنجانی شده بود و سرانجام پس از شش سال، از ریاست دانشگاه تهران کنار گذاشته شد.

در دوران ریاست فرهاد رهبر تعداد زیادی دانشجویان از حراست دانشگاه تهران احکام انضباطی گرفتند و از تحصیل بازماندند.

خبر این برکناری، چیزی بود که بسیاری از دانشجویان و استادان دانشگاه تهران مدت‌ها انتظارش را می‌کشیدند. دوران ریاست او بر دانشگاه تهران، از سخت‌ترین دوره‌ها برای فعالیت‌های دانشجویی و تحصیلی در این دانشگاه بود.

Share