Share

عباس عراقچی نشست دو‌روزه ایران با هیأت مذاکر‌ه‌کننده آمریکایی را  سخت، اما مفید خواند. او تأکید کرد که مشورت‌ها ادامه می‌یابند و اختلاقات هنوز به قوت خود باقی هستند.

Araghchi Berns

عباس عراقچی و ویلیام برنز، معاونان وزارت خارجه ایران و آمریکا

رایزنی‌مستقیم ایران و آمریکا در ژنو پس از ۱۱ ساعت گفت‌وگو پایان یافت. خبرگزاری «مهر» به نقل از عباس عراقچی نوشت، فضای مذاکرات مثبت بود، اما گفت‌وگوها فشرده و سخت بودند. او هم‌چنین تبادل‌ نظرهای انجام گرفته برای دور بعدی مذاکرات وین را مفید دانسته است.

عراقچی در پایان روز اول هم، مذاکرات را «مثبت و سازنده» خوانده بود.

عراقچی پیش از ترک تهران، برگزاری نشست با طرف آمریکایی را برای عبور از کلیات به جزئیات دانسته و گفته بود: «انتظار ما این است که در این دور بتوانیم از کلیات وارد جزئیات شویم و بتوانیم نگارش متن توافق جامع را آغاز کنیم.»

با این همه، او در پایان روز اول نشست صراحتا گفت، اگر تا «وین ۵» در مورد جزئیات توافقی حاصل نشود، امکان دارد که توافق مقدماتی ژنو شش ماه دیگر تمدید شود.

هیأت ایرانی پس از پایان رایزنی‌ با تیم آمریکایی، در روز چهارشنبه ۱۱ ژوئن به دیدار هیأت فرانسوی می‌رود. این ملاقات در ژنو صورت می‌گیرد و سرپرستی هیات فرانسوی با  مدیرکل سیاسی وزارت خارجه فرانسه خواهد بود.

در ‌آستانه این دیدار وزیر خارجه فرانسه در مصاحبه‌ای رادیویی خاطرنشان کرد که اختلاف با ایران بر سر تعداد سانتریفوژهای این کشور است. به تأکید لوران فابیوس، ایران می‌خواهد هزاران سانتریفوژ داشته باشد، در حالی که ۱+۵ با چند صد سانتریفوژ موافقت کرده است.

هیأت ایرانی پس از آن به رم می‌رود تا با هیأت مذاکره‌کنندگان روسی به رایزنی بپردازد. خبرگزاری «فارس» می‌نویسد که رایزنی با هیأت آلمانی نیز در ۲۵ خرداد در تهران انجام خواهد شد.

افزون بر تعداد سانتریفوژها، برنامه موشکی ایران و سایت نظامی «پارچین» نیز محور اختلافات ایران و ۱+۵ هستند.

نشست «وین ۴» به همین علت پیشرفتی نداشت و به تدوین متن توافق جامع نیانجامید.

Share