Share

درگیری با پیکارجویان داعش در بعقوبه ۵۰ کشته بر جا گذاشت. کرکوک در کنترل نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان است. تقاضای مالکی از مجلس عراق در برقراری وضعیت ویژه بی‌پاسخ ماند.

ISIS

شبه‌نظامیان داعش، «دولت اسلامی عراق و شام»، در ادامه پیشروی‌های خود، شهر ادهیم را نیز تصرف کردند. ادهیم پس از آن به کنترل داعش درآمد که سربازان دولتی پست‌های خود را رها کرده و به سمت شهر شیعه‌نشین خلیس در ۸۰ کیلومتری بغداد عقب نشستند.

یکی از رهبران قبایل محلی در شهر تصرف شده «علم» در شمال تکریت، از قول فرمانده داعش گفته که هدف نهایی تصرف بغداد است و نبرد تعیین‌کننده آنجا صورت می‌گیرد.

نیروهای داعش روز پنجشنبه (۱۲ ژوئن/۲۲خرداد) به ۶۰ کیلومتری بغداد رسیدند. به گزارش پایگاه خبری «‌سومریه نیوز»، درگیری قوای دولتی و شبه‌نظامیان داعش در بعقوبه با دستکم ۵۰ کشته همراه بوده است.

سخنگوی داعش تهدید کرده که جنگ را به مناطق شیعه‌نشین عراق می‌کشاند. او گفته که داعش پس از سامرا و بغداد به کربلا و نجف خواهد رسید.

در این میان، نیروهای مسلح عراقی در بغداد خود را آماده نبردی سخت می‌کنند. صدها سرباز جوان در دفاتر ثبت نام ارتش جمع شده‌اند تا داوطلبانه به مصاف شبه‌نظامیان داعش بروند.

داعش در آغاز سال جاری نیز برای مدتی کنترل فلوجه و بخشی از استان انبار را به دست گرفته بود. ورود آنها به بغداد اما کاری بس دشوار خواهد بود، زیرا وضعیت امنیتی در پایتخت عراق از همه شهرهای دیگر بیشتر است و شبه نظامیان شیعه نیز به کمک سربازان دولتی خواهند آمد.

شهر نفت‌خیز کرکوک در اقلیم کردستان نیز از کنترل داعش خارج شده است. یکی از سخنگویان نیروهای حافظ امنیت اقلیم «پیشمرگه» اعلام کرده که کرکوک پس از عقب‌نشینی شبه‌نظامیان دوباره زیر کنترل این نیروست. ارتش عراق کنترل کل این شهر را به نیروهای پیشمرگ واگذار کرده است.

Iraq

فرار مردم موصل به شهرهای امن در اقلیم کردستان

اقلیم کردستان پس از حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ و خونریزی‌های روزمره در این کشور، آرامش بیشتری داشته که یکی از دلایل آن سازماندهی مناسب نیروهای پیشمرگ‌ است.

محافل کردی پیش‌تر گفته‌اند که نوری مالکی به مقامات اقلیم وعده کرده که در صورت کمک به راندن داعش، دست آنها را برای صدور نفت باز بگذارد. ارتش عراق هم‌چنین کنترل کامل شهر طوز خرماتو در شمال آن کشور را به نیروهای پیشمرگ سپرده است.

وبسایت «ال‌سومریه» به نقل از پلیس عراق نوشته که تمام شهر تکریت پس از نبردی تن به تن دوباره به تصرف نیروهای ارتش درآمده است. داعش در ادامه پیشروی‌های خود در روز چهارشنبه تا مرز تکریت نیز رسیده بود. تکریت زادگاه صدام حسین، دیکتاتور سرنگون شده عراق، در ۱۵۰ کیلومتری شمال بغداد قرار دارد.

ناکامی مالکی در اعلام وضعیت ویژه

نوری مالکی، نخست وزیر عراق که هم‌زمان سمت وزارت دفاع و وزارت کشور را نیز بر عهده دارد، اعلام کرده که نیروهای مسلح این کشور قربانی یک توطئه شده‌اند. او در توضیح این مسأله گفته که تعداد اندکی از افراد داعش و القاعده قادر نبوده‌اند به تنهایی از عهده پلیس و ارتش عراق بربیایند.

قرار بود پارلمان عراق روز پنجشنبه به درخواست مالکی تشکیل جلسه بدهد تا طرح برقراری وضعیت اضطراری و مقررات منع رفت و آمد در شهرهای عراق را بررسی کند. اما فراکسیون صدر، کردها و سنی‌ها‌ در مجلس که با گسترش اختیارات مالکی مخالف هستند، شرکت در جلسه رای‌گیری را بایکوت کردند. طرح مالکی به دلیل شمار اندک نمایندگان حاضر بی نتیجه ماند.

iraq

آوارگان موصل در اربیل چادر زده‌اند

آمریکا در این میان و نظر به تشدید نبرد در عراق، حمایت خود از دولت این کشور را اعلام کرده است. کاخ سفید می‌گوید، دولت آمریکا با همراهی کنگره در حال بررسی طرحی برای کمک به عراق در راندن اسلامگرایان است. در محافل دولتی آمریکا صحبت از ماموریت پهپادها شده است.

رویترز پیش‌تر نوشته بود که سفیر عراق در فرانسه قصد دارد از شورای امنیت سازمان ملل متحد برای کمک ویژه از جمله عملیات هواپیماهای تجسسی بی‌سرنشین در این کشور درخواست بدهد.

دولت عراق روز چهارشنبه از آمریکا خواسته بود مواضع داعش در موصل را بمباران هوایی کند، اما ایالات متحده این تقاضا را رد کرد. بریتانیا و ناتو نیز اعلام کرده‌اند که در عراق دخالت نظامی نخواهند کرد.

جمهوری اسلامی اما به مالکی اطمینان خاطر داده که دولت عراق را در این بحران تنها نخواهد گذاشت. این در حالی است که مرزبانی غرب ایران پس از پیشروی‌های داعش در عراق و تصرف موصل، به حالت آماده‌باش هستند.

Share