Share

عباس پسندیده، نویسنده یک کتاب اسلامی در مورد «شادکامی» گفت آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی توصیه کرده است که نظریه‌های روان‌شناسی نیز با منابع اسلامی سنجیده شوند.

عباس پسندیده، متخصص روانشناسی با رویکرد اسلامی، نویسنده کتاب «الگوی اسلامی شادکامی»

عباس پسندیده، متخصص روانشناسی با رویکرد اسلامی، نویسنده کتاب «الگوی اسلامی شادکامی»

به‌گزارش خبرگزاری فارس، عباس پسندیده، نویسنده کتاب «الگوی اسلامی شادکامی» گفت در دیدار با رهبر جمهوری اسلامی، وی توصیه کرده است که «نه تنها باید نظریه‌های روان‌شناسی را با منابع اسلامی سنجید، بلکه مبتنی بر مباحث اسلامی ایده‌ها و موضوعات جدیدی که در منابع اسلامی هست را مدنظر باید قرار داد.»

پسندیده همچنین افزود در این دیدار بحث بر سر این بود که در کارهای بین رشته‌ای در روان‌شناسی و اسلام «خلاء روش در استفاده از منابع دینی» وجود دارد.

به‌گفته وی اسلامگرایان در «دارالحدیث» به این دانش دست پیدا کرده‌اند و نحوه استفاده از منابع دینی را در دانش روان‌شناسی می‌دانند.

عباس پسندیده گفت: «نظریه‌هایی که در روان‌شناسی وجود دارند وقتی با منابع اسلامی سنجیده می‌شوند، آن منابع اسلامی به ما نشان می‌دهند که مثلاً این نظریه نظریه درستی نیست و نظریه کاملش به‌گونه دیگری هست و ممکن است حرف جدیدی در این زمینه داشته باشیم.»

این نویسنده اسلامی همچنین تأکید کرد: «روان‌شناسی ارتباط با خداست و کاملاً با نظریه روان‌شناسان غربی در رابطه با خدا متفاوت است یا الگوی اسلامی شادکامی که کاملاً یک نظریه جدیدی درباره شادکامی است با نظریه غربی‌ها متفاوت است.»

در سال‌های اخیر رهبر جمهوری اسلامی دستور داد تا رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه‌ها مورد تجدیدنظر قرار گیرند و «اسلامی» شوند.

وی گفت رشته‌های علوم انسانی که در دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند، «غربی» است. در پیوند با این نظر، در چندین دانشگاه‌ ایران رشته‌های علوم انسانی یا تغییر کردند یا حذف شدند.

Share