Share

روز جمعه، ۲۳ خرداد‌ماه، نماینده آیت الله سید علی سیستانی، مرجع تقلید شیعیان در عراق به‌دنبال پیشروی‌های پیکارجویان داعش در بخش‌هایی از این کشور، خواهان مقابله با آن‌ها شد.

daesh4

نیروهای گروه داعش

بنا بر گزارش رسانه‌های عراق نماینده این فقیه ۸۳ ساله نیروهای نظامی و امنیتی آن کشور و همچنین مردم را به مقابله با نیروهای گروه داعش، «دولت اسلامی عراق و شام»، فراخوانده است.

آیت‌الله سیستانی پیش‌تر نیز در پی تصرف بخشی‌هایی از عراق توسط داعش، پیامی صادر کرد که در آن آمده بود: «‫مرجعیت در عراق با نگرانی شدید تحولات امنیتی اخیر در استان نینوا و مناطق همجوار آن را دنبال می‌کند.»

وی در پیوند با اقدام‌های گروه داعش افزوده بود:‌‌ «[مرجعیت] بر این اساس بر وحدت کلمه حکومت عراق و همه مسئولین سیاسی کشور و تقویت هر چه بیشتر تلاش‌ها در مقابله با تروریسم و فراهم ساختن حمایت کامل از شهروندان در برابر شرارت‌های تروریسم تآکید می‌کند.»

Ali Sistani

آیت‌الله علی سیستانی

طبق گزارش شبکه تلویزیونی «السومریه‌نیوز» شیخ عبدالمهدی کربلائی، نماینده آیت‌الله سیستانی در نماز جمعه ۲۳ خرداد ماه در شهر کربلا گفته است، تمام کسانی که «قادر به حمل سلاح» هستند، باید برای مقابله با «تروریست‌ها» اقدام کنند.

وی در این مورد اظهار داشت: «کسانی که قادر به حمل اسلحه و مبارزه با تروریست‌ها هستند، برای دفاع از کشور و مردم خود، داوطلب پیوستن به نیروهای امنیتی شوند.»

نماینده مرجع تقلید شیعیان در عراق به وضعیت «بسیار خطرناک» آن کشور اشاره کرد و گفت که «همه طایفه‌های عراق» در معرض حمله نیروهای داعش قرار دارند و باید با این پیکارجویان مقابله شود.

همزمان یک مقام ایرانی با اشاره به درگیری‌های عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری «رویترز» همکاری ایران با آمریکا را برای مقابله با نیروهای داعش منتفی ندانسته است. وی گفته است: «ما می‌توانیم با همکاری آمریکایی‌ها به شورش‌ها در خاور میانه پایان بدهیم.»

نیروهای سنی‌مذهب داعش در هفته‌های اخیر توانستند با حمله‌های سریع خود بخش‌هایی از شمال عراق را به تصرف درآورند و در حال حاضر قصد در اختیار گرفتن بغداد، پایتخت، را دارند.

آن‌ها پیش‌تر از جمله شهر بزرگ موصل را تصرف کرده بودند.

هدف نیروهای داعش از درگیری‌ها، تأسیس حکومت اسلامی در عراق و سوریه است.

 

Share