Share

پنجشنبه ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) جشن افتتاحیه جام جهانی و پس از آن نخستین بازی، میان برزیل و کرواسی برگزار شد. بیستمین جام جهانی فیفا، با مراسم گشایش ساده و تماشایی با حضور دیلما روسف، رئیس جمهوری برزیل و ۱۱ تن از رهبران جهان و دبیرکل سازمان ملل آغاز شد. ۶۵۰ رقصنده با لباس‌های رنگی از نژادهای گوناگون برزیل، تجلی گوناگونی و تنوع نژادی در کشور ۲۰۰ میلیونی برزیل بودند.

World Cup 2014 1

اوج این مراسم اجرای سرود جام جهانی «ما همه یکی هستیم» توسط فوق ستاره آمریکایی جنیفر لوپز، ستاره برزیلی کریستین لیت و خواننده رپ آمریکایی پیت‌بول بود که پیراهن زرد و آبی برزیل را پوشیده بودند، مانند اکثریت تماشاگران ورزشگاه ۶۰ هزار نفری سائوپولو.

در همین حال در فاصله ۱۰ کیلومتری ورزشگاه درگیری پلیس و تظاهرکنندگان مخالف جام جهانی ادامه داشت.

با وجود این اعتراض‌ها و مشکلات دیگر، یوئیچی نیشیمورا، داور ژاپنی، در ورزشگاه سراسر‌ زردپوش برزیلی سوت آغاز مسابقه برزیل میزبان و کرواسی را به صدا درآورد، در حالی‌که دستیار چهارم او رضا فغانی از ایران بود.

برزیل، کشور میزبان با پنج بار برنده جام جهانی به برآورد کارشناسان ۴۸ درصد شانس نوشته شدن ششمین ستاره قهرمانی روی پیراهن خود را دارد.

سلسائو با نسلی از بازیکنان استثنایی و در رأس همه، نیمار ۲۲ ساله که با پیراهن برزیل در ۵۱ بازی ۳۴ گل زده و با یک مربی حرفه‌ای و تماشاگران تشنه پیروزی در نخستین دیدار برابر تیم پکپارچه و اندکی خشن کرواسی می‌توانست با مشکل روبه رو شود. به ویژه آنکه در همان ده دقیقه نخست بازی با فشار و برتری تیم اروپایی مارسلو، مدافع برزیلی، توپ را به دروازه ی خودی فرستاد.

Neymar

نیمار دا سیلوا، بازیکن برزیلی

اما نیمار فوق ستاره برزیلی کشورش را نجات داد: با دو گلی که یکی از آن‌ها را با پنالتی پرگفت‌و‌گو و تردیدآمیزی وارد دروازه حریف کرد.

بسیاری از ناظران بازی به این پنالتی از سوی داور ژاپنی انتقاد کرده‌اند. در حالی‌که از دید برخی دیگر از کارشناسان، این رویدادها در فوتبال رایج است. هیچ دلیلی برای فساد یا اشتباه عمدی داور ژاپنی که به عنوان بهترین داور آسیا انتخاب شده، وجود ندارد. تنها می‌توان گفت شاید زیر فشار سرسام‌آور تماشاگران این تصمیم را گرفت.

عباس رضوی، مربی پیشین تیم ملی ایران و تیم‌هایی در مجارستان و سوئد در مصاحبه‌ای به «رادیو زمانه» گفت که دیدار برزیل و کرواسی شروع خوبی برای این جام جهانی بود.

Share