Share

ابراهیم رئیسی، معاون اول قوه قضائیه ایران نظارت بر وکلا را امری حتمی دانست و گفت این نظارت سلب استقلال آن‌ها نیست.

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران و معاون اولش ابراهیم رئیسی

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران و معاون اولش ابراهیم رئیسی

به گزارش خبرگزاری مهر، ابراهیم رئیسی در مورد اعتراض وکلا به لایحه جامع وکالت ضمن بیان این‌که «اصلاح نظام وکالت در سیاست مصوب رهبر جمهوری اسلامی است، گفت: «ما وکالت را یک امکان برای خودمان و اصحاب دعوی تلقی می‌کنیم.»

رئیسی افزود: «بر امر وکالت حتما باید نظارت شود. این نظارت تضمین سلامت وکالت است. افرادی از این جایگاه سوءاستفاده می‌کنند که نیاز است ساز و کاری جامع تهیه شود تا نظارت را کامل کند.»

به‌گفته معاون اول قوه قضائیه «این نظارت سلب استقلال وکیل نیست مگر نظارت بر روی قاضی استقلال قضات را سلب می‌کند؟ اگر وکیل ناسالم باشد تهدیدی برای نظام عادلانه است.»

اعتراض وکلا به لایحه جامع وکالت

لایحه جامع وکالت دو سال پیش از سوی قوه قضائیه تهیه و به هیأت دولت وقت برای بررسی داده شد و قرار بود تا پایان دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد بررسی ۱۲۴مفاد آن تمام و به مجلس تحویل داده شود.

محمود احمدی‌نژاد در آخرین روزهای دوره ریاست جمهوریش دستور حذف و بایگانی این لایحه را به هیأت دولت داد اما حذف آن با انتقادهای تند صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه مواجه شد.

پیش از این محمود علیزاده طباطبایی، وکیل دادگستری گفته بود: «بزرگترین ایرادی که این لایحه دارد و من به آن معترض هستم این است که استقلال کانون وکلا را مخدوش می‌کند و اجازه می‌دهد که قوه قضائیه هم به وکلا پروانه بدهد و هم آن را باطل کند.»

فریده غیرت، یکی دیگر از وکلای ایرانی نیز گفت در لایحه جامع وکالت «انتخاب وکیل و ادامه فعالیتش با قوه قضائیه خواهد بود و اگر وکیلی تخلفی کند پروانه‌اش را قوه قضائیه لغو می‌کند. این‌ها کجایش معنی استقلال را می‌دهد!»

محمدصالح نیکبخت، وکیل بسیاری از متهمان سیاسی نیز گفت: «چرا باید سرنوشت وکلا به‌عنوان یک صنف رسمی و قانونی با بیش از یک‌صد سال سابقه به دستگاه قضایی داده شود. تعیین سرنوشت یک صنف به‌وسیله عوامل آن صنف و در چارچوب قانون باید انجام گیرد. ما این را می‌خواهیم.»

بهمن کشاورز، رئیس اتحادیه سراسری کانون وکلا نیز گفته بود: «تدوین لایحه جامع وکالت بدون دخالت نمایندگان کانون‌های وکلا مانند دوختن لباس بدون پرو است که بسیار نگران‌کننده است.»

Share