Share

برای نبرد علیه نیروهای «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) در عراق، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا از امکان همکاری نظامی ایالات متحده و ایران سخن گفت. وی گفت «داعش» نه فقط خاورمیانه، که اروپا و آمریکا را نیز تهدید می‌کند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا: «ما با دقت بسیار تمامی گزینه‌های احتمالی را می‌آزماییم.»

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا: «ما با دقت بسیار تمامی گزینه‌های احتمالی را می‌آزماییم.»

به‌گزارش رویترز، پیشروی «داعش» در عراق ائتلاف‌های سیاسی نادر و جدیدی را در سطح بین‌المللی مطرح کرده است.

در این میان وزیر امور خارجه آمریکا برای متوقف ساختن «داعش» حتی از احتمال همکاری نظامی مشترک با رژیم ایران سخن گفته است.

جان کری در گفت‌وگویی با بخش خبری «یاهو» در مورد همکاری با ایران گفت: «من هیچ گزینه‌ای را که برای عراق سازنده باشد رد نمی‌کنم.»

وی افزود: «بگذارید پیش از آن‌که چیزی بگوییم ببینیم ایران آماده چه اقدامی است. اما ما آماده هرگونه فرایند سازنده‌ای هستیم که خشونت را متوقف کند.»

وزیر امور خارجه آمریکا با بیان این‌که «ما با دقت بسیار تمامی گزینه‌های احتمالی را می‌آزماییم»، تأکید کرد که حمله با هواپیماهای بی‌سرنشین و حملات هوایی با جنگنده‌ها و موشک‌های کروز در مبارزه با گروه «داعش» قابل تصور است.

به‌گفته وی هدف اصلی این است که حفظ دولت عراق تضمین شود.

مذاکره درباره عراق در وین؟

جان کری روی کار آمدن «داعش» را «تهدید بالقوه برای تمام منطقه» دانست و گفت این گروه نه تنها امنیت عراق و سوریه که امنیت اروپا و آمریکا را تهدید می‌کند.

با این حال وی معتقد است که نیروهای اسلامی «داعش» در شرایطی نیستند که بتوانند «در آینده نزدیک» بغداد را تصرف کنند.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین اطمینان داد که سفارت آمریکا در بغداد در امنیت کامل است.

با وجود این دولت آمریکا روز دوشنبه (۱۶ ژوئن/۲۶ خرداد) از شهروندان خود خواست به دلایل امنیتی و حتی در موارد اضطراری به عراق سفر نکنند. در هشدار وزارت خارجه آمریکا به شهروندان این کشور آمده است که مناطق مرزی نزدیک سوریه، ترکیه و ایران از نقاط کاملا خطرناک هستند.

در همین حال جان کری، نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق را فراخواند تا اقلیت سنی‌مذهب را در روند سیاسی عراق شرکت دهد. وی گفت نخست‌وزیر عراق باید دولتی تشکیل دهد که در آن منافع تمام شهروندان عراقی در نظر گرفته شود.

عصر روز دوشنبه نمایندگان ایران و آمریکا در چارچوب مذاکرات هسته‌ای در وین دیدار داشتند. مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که در حاشیه مذاکرات هسته‌ای وین گفت‌وگو درباره وضعیت عراق قابل تصور است، اما نمایندگان ایران این موضوع را رد کرده‌اند. عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد ایران گفت: «در مذاکرات وین ما با آمریکایی‌ها فقط بر سر مسائل هسته‌ای مذاکره خواهیم کرد.»

ادامه پیشروی داعش

«دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) همچنان به پیشروی خود در عراق ادامه می‌دهد. آن‌ها موفق شدند در طول شب گذشته شهر شیعه‌نشین «تلعفر» را تصرف کنند و در یعقوبه نیز با نیروهای دولتی بجنگند.

تلعفر نخستین شهر شیعه‌نشین عراق است که به دست «داعش» می‌افتد. بسیاری از ساکنان این شهر در خانه‌های خود حبس مانده‌اند و از ترس جان خود بیرون نمی‌روند.

مقامات امنیتی این شهر نیز با رسیدن داعش و پیش از طلوع آفتاب محل را ترک کرده‌اند. هزاران نفر از سکنه هم به سنجر در اقلیم کردستان گریخته‌اند.

نیروهای داعش به مردم تلعفر گفته‌اند که کاری به آنها ندارند و فقط به دنبال سربازان دولتی و ماموران پلیس هستند.

به گفته یکی از سکنه، ممکن است کشتار وسیعی به همین خاطر در تلعفر به راه بیفتد.

Share